072-3949770

שבעה מיתוסים (שהופרכו מדעית) על שיער הגבר

יש לא מעט מיתוסים בנוגע לשיער הראש של גברים, בעיקר מכיוון שרובנו לא טרח להעמיק ולבדוק את העובדות. מה אם יסתבר לנו שכל מה שאנו חושבים בעצם אינו נכון?

בעידן המודרני גברים רבים טורחים לטפח את עצמם, ושיער הראש (והפנים) הוא חלק בלתי נפרד מכך. מעבר לחליפה שבחרתם או לאביזרים הנלווים, גם מראה השיער וצורתו משפיעים על העומד מולכם ויוצרים רושם ראשון בשבריר שנייה.

אז כדי שלא תטרחו סתם לתקן מה שלא דורש תיקון, הנה 7 מיתוסים שהופרכו על ידי המדע.

מיתוסים אודות שיער הגבר

מיתוס 1 – אימא אשמה בקרחת שלך

זהו כנראה אחד המיתוסים השגורים והנפוצים ביותר בקרב בני אדם באופן כללי. אומנם בדרך כלל יש בטיעון מעט אמת מדעית, אבל המציאות בפועל הרבה יותר מורכבת.

אנדרוגן, ההורמון שמקושר לאיבוד שיער, מקושר גם לגן הנקבי X. מכיוון שלנשים יש שני גנים מסוג X, יש סיכוי קטן שזה ישפיע על מידת אומללותו של הבן בכל הנוגע לשיער ראש. אומנם הסיכוי לכך עומד על קצת יותר מ-50%, אבל זה בדרך כלל לא מספיק כדי להתקיים.

מחקר שבוצע בשנת 2017 ופורסם במגזין PLOS לגנטיקה, זיהה מעל 250 גורמים גנטיים שמקושרים לאלופציה אנדרוגנית (Andregonic Alopecia או בעברית: התקרחות גברית). לגבר הממוצע יש סיבות רבות יותר לדאגה בנוגע להתקרחות, מאשר רק המרקם הגנטי של אימו.


מיתוס 2 – מתח הופך שיער לאפור

קודם כל כדאי להבהיר דבר אחד כבר בהתחלה – שיער לא "הופך" לשום דבר. ברגע שזקיק מייצר שערה, הצבע שלה נקבע באופן תמידי ולא ניתן לשינוי. האפרה של שיער היא למעשה תוצאה של זקיק שאיבד את יכולתו לייצר צבע.

גברים ונשים מתחילים לראות שיער אפור בדרך כלל לאחר גיל 35, ולמתח אין כל קשר לכך. לא קיים שום מדע שתומך בטיעון הזה – לכן זהו מיתוס, חד וחלק (במחילה על משחק המילים). מה שמתח כן עושה הוא לגרום למצב שנקרא נשירת שיער עודפת (Telogen Effluvium), המתרחשת בקצב מהיר פי 3 לעומת נשירה רגילה.

למרות זאת, יש כמה מצבים חריגים בהם השיער מאפיר בטרם עת:

מחסור בוויטמין B12.
נוירופיברומטוזיס (Neurofibromatosis) – מחלה תורשתית שגורמת לגידולים אבנורמליים בעצמות ובעור.
טרשת גבשושית (Tuberous Sclerosis) – מצב נדיר הגורם לגידולים שפירים באיברים רבים.
מחלות בבלוטת התריס.
ויטיליגו (לויקודרמה / בהקת / בהרת) – מחלה שהורסת מלנוציטים, התאים המייצרים את צבע העור (מלנין) והשיער. הזמר מייקל ג'קסון סבל מהמחלה.
אלופציה אראטה (Alopecia Areata) – איבוד פתאומי של שיער בחלקים נרחבים בגוף או הפיכת השיער לאפור.

דאגה אחת פחות לרשימה שלנו.


מיתוס 3 – ייבוש באוויר רגיל יותר טוב מאוויר חם

גם המיתוס הזה נפוץ יחסית. מכיוון שמייבש שיער מפיץ אוויר חם ישירות על השיער ובקרבתו, מניחים שהדבר עלול לגרום לנזקים.

מחקר משנת 2011 שפורסם בשנתון לדרמטולוגיה מפריך את המיתוס הזה. לאחר ניסויים נרחבים, המחקר מצא ששימוש במייבש שיער במרחק של 15 סנטימטרים, בתנועה מתמשכת, למעשה גורם פחות נזק מאשר ייבוש באוויר רגיל. אז שלפו את מייבשי השיער ואל תדאגו.


מיתוס 4 – שיער שמנוני יש לחפוף כל יום

ראשית צריך להבהיר מתי שיער הופך לשמנוני. בלוטות חלב הנמצאות בסמוך לזקיקי השיער מייצרות ומפרישות חלב הנקרא Sebum, שמוסיף לחות לשיער באופן טבעי. לאורך זמן, התהליך מעניק לשיער מראה שמנוני.

כל אחד מייצר ומפריש כמויות שונות של סבום, וזה משפיע על התדירות בה אנו חופפים את השיער. למרות זאת, לא צריך לחפוף שיער כל יום. אם נעשה זאת, ניצור מעגל קסמים שבו הקרקפת תייצר יותר סבום כדי לפצות על החוסר, בשל חפיפה רבה מדי; מה שלבסוף יהפוך את השיער לשמנוני שבעתיים.


מיתוס 5 – אפשר לתקן קצוות שיער מפוצלים

עוד מיתוס בנוגע לשיער גברי שלא נתמך על ידי ממצאי המדע.

אבל קודם כל, מהם בכלל קצוות מפוצלים?

לאורך זמן, השכבה החיצונית המגנה על השיער נשחקת ונעלמת בשל נזקי חום ותנאי הטבע. דבר זה גורם לקצוות להיפרם ולהתפצל, באופן שדומה לקיסמי עץ דקים.

קצוות מפוצלים מונעים מהשיער לצמוח בצורה טבעית, ופשוט אין שום דרך לתקן זאת. אפשר להאט את קצב ההתפצלות על ידי שימוש בשמן שיער לפני הרחצה, וכן שימוש במרכך שיער (קונדישינר).

צחוק הגורל הוא שהדרך הטובה ביותר להאיץ את צמיחת השיער למרות הקצוות המפוצלים, היא לקצוץ אותם. קיצוץ הקצוות באופן סדיר על ידי הספר, מבטיח מעגל צמיחה תקין ובריא.


מיתוס 6 – קיצוץ השיער גורם לו לגדול מהר יותר

גם פה מדובר בעוד מיתוס שלא נתמך מדעית על ידי שום ממצא. לתספורות אין שום קשר עם קצב צמיחת השיער. קיצוץ השיער אינו משפיע כהוא זה על צמיחתו, דבר שנקבע לחלוטין על ידי הגנטיקה שלנו.

מגזין דרמטולוגיה חוקרת מצא זאת באמצעות בדיקת גברים שהתבקשו לגלח רגל אחת על בסיס קבוע. לא היו שום שינויים בקצב הצמיחה ובדפוסיה.

אם אתם צורכים כמויות בריאות של אבץ, ברזל, ויטמין D, חלבונים, חומצות שומן מסוג אומגה 3 וביוטין – קצב צמיחת השיער שלכם יגיע לכדי 1.27 סנטימטרים בחודש.


מיתוס 7 – גם שמפו יבש טוב לשיער

שמפו יבש פועל בדרך דומה לאבקות גוף – ספיגת שומנים והקניית מראה יבש יותר. לעיתים קרובות יהיו אנשים שישתמשו בשמפו יבש כתחליף "אמין" לשמפו רטוב. זוהי טעות.

לעולם אל תחליפו את השמפו הרגיל שלכם בשמפו יבש. בעוד ששמפו יבש מצוין לשימוש בכמויות קטנות, הוא לא יסיר לכלוך וזיהום שמצטברים על הקרקפת לאורך זמן. הוא בסך הכול "יחליק" אותם עם אבקה. בסופו של יום, אין תחליף לרחצה הבסיסית.


לסיכום

חלק מהמראה האטרקטיבי של כל גבר, טמון גם בשיער ראשו ובשיער פניו. אז אם כבר אתם דואגים לטיפוח האישי שלכם, כדאי שהדאגה הזו תתבסס על עובדות ולא על שמועות.

כתבות דומות מהבלוג

ההיסטוריה של החליפה (מ-1800 עד היום)

חליפות עברו כברת דרך ב-200 ומשהו השנים האחרונות. העיצובים הקיימים כיום אומנם שומרים על החזות הכללית של החליפה המסורתית, אך יחד עם זאת הם הרבה יותר משוחררים וקלילים בהשוואה לחליפות בימים עברו. מעבר לכך, בעוד שבעבר החליפה הייתה שמורה לגברים בלבד – כיום גם נשים מתהדרות בחליפות. אומנם בדרך…

איך בוחרים משקפי שמש לפי צורת הפנים וצבע העור

משקפי שמש הם פריט אופנתי מצד אחד, אבל גם פריט פונקציונלי מצד שני. מעבר לעובדה שהם מסייעים לכם לשדר ביטחון עצמי, מטרתם העיקרית היא לסנן את האור והקרינה המגיעים מהשמש. לא כל זוג משקפי שמש ייראו עליכם טוב. לכל אחד מאיתנו יש מבנה פנים שונה וצבע עור אחר. בהתאם…

חליפות שושבין לילדים – הקטנים שגונבים את ההצגה

מה יותר מקסים ומרחיב את הלב מאשר ילד או נער צעיר בחליפה מהודרת? על אחת כמה וכמה כשמדובר בחליפת שושבין המותאמת למידותיו. אם החלטתם להקסים את האורחים בחתונה, אין ספק שילדים יכבשו את ליבם ויגנבו את ההצגה. עם מגוון חליפות ובלייזרים לשושבינים קטנים וחמודים, גם הילדים יכולים להתלבש בסטייל…

אנחנו כאן בשבילכם

דרך מנחם בגין 12, תל אביב

072-394-9770
עניבה וחגורה חינם בכל רכישת חליפה
חליפות חתן | חליפות חתן 2020 | חליפות בר מצווה | נעלי חתן | עניבות | פפיונים | שלייקסים
קידום אתר - עמית אדלר