072-3949770

שבעה מיתוסים (שהופרכו מדעית) על שיער הגבר

יש לא מעט מיתוסים בנוגע לשיער הראש של גברים, בעיקר מכיוון שרובנו לא טרח להעמיק ולבדוק את העובדות. מה אם יסתבר לנו שכל מה שאנו חושבים בעצם אינו נכון?

בעידן המודרני גברים רבים טורחים לטפח את עצמם, ושיער הראש (והפנים) הוא חלק בלתי נפרד מכך. מעבר לחליפה שבחרתם או לאביזרים הנלווים, גם מראה השיער וצורתו משפיעים על העומד מולכם ויוצרים רושם ראשון בשבריר שנייה.

אז כדי שלא תטרחו סתם לתקן מה שלא דורש תיקון, הנה 7 מיתוסים שהופרכו על ידי המדע.

מיתוסים אודות שיער הגבר

מיתוס 1 – אימא אשמה בקרחת שלך

זהו כנראה אחד המיתוסים השגורים והנפוצים ביותר בקרב בני אדם באופן כללי. אומנם בדרך כלל יש בטיעון מעט אמת מדעית, אבל המציאות בפועל הרבה יותר מורכבת.

אנדרוגן, ההורמון שמקושר לאיבוד שיער, מקושר גם לגן הנקבי X. מכיוון שלנשים יש שני גנים מסוג X, יש סיכוי קטן שזה ישפיע על מידת אומללותו של הבן בכל הנוגע לשיער ראש. אומנם הסיכוי לכך עומד על קצת יותר מ-50%, אבל זה בדרך כלל לא מספיק כדי להתקיים.

מחקר שבוצע בשנת 2017 ופורסם במגזין PLOS לגנטיקה, זיהה מעל 250 גורמים גנטיים שמקושרים לאלופציה אנדרוגנית (Andregonic Alopecia או בעברית: התקרחות גברית). לגבר הממוצע יש סיבות רבות יותר לדאגה בנוגע להתקרחות, מאשר רק המרקם הגנטי של אימו.


מיתוס 2 – מתח הופך שיער לאפור

קודם כל כדאי להבהיר דבר אחד כבר בהתחלה – שיער לא "הופך" לשום דבר. ברגע שזקיק מייצר שערה, הצבע שלה נקבע באופן תמידי ולא ניתן לשינוי. האפרה של שיער היא למעשה תוצאה של זקיק שאיבד את יכולתו לייצר צבע.

גברים ונשים מתחילים לראות שיער אפור בדרך כלל לאחר גיל 35, ולמתח אין כל קשר לכך. לא קיים שום מדע שתומך בטיעון הזה – לכן זהו מיתוס, חד וחלק (במחילה על משחק המילים). מה שמתח כן עושה הוא לגרום למצב שנקרא נשירת שיער עודפת (Telogen Effluvium), המתרחשת בקצב מהיר פי 3 לעומת נשירה רגילה.

למרות זאת, יש כמה מצבים חריגים בהם השיער מאפיר בטרם עת:

מחסור בוויטמין B12.
נוירופיברומטוזיס (Neurofibromatosis) – מחלה תורשתית שגורמת לגידולים אבנורמליים בעצמות ובעור.
טרשת גבשושית (Tuberous Sclerosis) – מצב נדיר הגורם לגידולים שפירים באיברים רבים.
מחלות בבלוטת התריס.
ויטיליגו (לויקודרמה / בהקת / בהרת) – מחלה שהורסת מלנוציטים, התאים המייצרים את צבע העור (מלנין) והשיער. הזמר מייקל ג'קסון סבל מהמחלה.
אלופציה אראטה (Alopecia Areata) – איבוד פתאומי של שיער בחלקים נרחבים בגוף או הפיכת השיער לאפור.

דאגה אחת פחות לרשימה שלנו.


מיתוס 3 – ייבוש באוויר רגיל יותר טוב מאוויר חם

גם המיתוס הזה נפוץ יחסית. מכיוון שמייבש שיער מפיץ אוויר חם ישירות על השיער ובקרבתו, מניחים שהדבר עלול לגרום לנזקים.

מחקר משנת 2011 שפורסם בשנתון לדרמטולוגיה מפריך את המיתוס הזה. לאחר ניסויים נרחבים, המחקר מצא ששימוש במייבש שיער במרחק של 15 סנטימטרים, בתנועה מתמשכת, למעשה גורם פחות נזק מאשר ייבוש באוויר רגיל. אז שלפו את מייבשי השיער ואל תדאגו.


מיתוס 4 – שיער שמנוני יש לחפוף כל יום

ראשית צריך להבהיר מתי שיער הופך לשמנוני. בלוטות חלב הנמצאות בסמוך לזקיקי השיער מייצרות ומפרישות חלב הנקרא Sebum, שמוסיף לחות לשיער באופן טבעי. לאורך זמן, התהליך מעניק לשיער מראה שמנוני.

כל אחד מייצר ומפריש כמויות שונות של סבום, וזה משפיע על התדירות בה אנו חופפים את השיער. למרות זאת, לא צריך לחפוף שיער כל יום. אם נעשה זאת, ניצור מעגל קסמים שבו הקרקפת תייצר יותר סבום כדי לפצות על החוסר, בשל חפיפה רבה מדי; מה שלבסוף יהפוך את השיער לשמנוני שבעתיים.


מיתוס 5 – אפשר לתקן קצוות שיער מפוצלים

עוד מיתוס בנוגע לשיער גברי שלא נתמך על ידי ממצאי המדע.

אבל קודם כל, מהם בכלל קצוות מפוצלים?

לאורך זמן, השכבה החיצונית המגנה על השיער נשחקת ונעלמת בשל נזקי חום ותנאי הטבע. דבר זה גורם לקצוות להיפרם ולהתפצל, באופן שדומה לקיסמי עץ דקים.

קצוות מפוצלים מונעים מהשיער לצמוח בצורה טבעית, ופשוט אין שום דרך לתקן זאת. אפשר להאט את קצב ההתפצלות על ידי שימוש בשמן שיער לפני הרחצה, וכן שימוש במרכך שיער (קונדישינר).

צחוק הגורל הוא שהדרך הטובה ביותר להאיץ את צמיחת השיער למרות הקצוות המפוצלים, היא לקצוץ אותם. קיצוץ הקצוות באופן סדיר על ידי הספר, מבטיח מעגל צמיחה תקין ובריא.


מיתוס 6 – קיצוץ השיער גורם לו לגדול מהר יותר

גם פה מדובר בעוד מיתוס שלא נתמך מדעית על ידי שום ממצא. לתספורות אין שום קשר עם קצב צמיחת השיער. קיצוץ השיער אינו משפיע כהוא זה על צמיחתו, דבר שנקבע לחלוטין על ידי הגנטיקה שלנו.

מגזין דרמטולוגיה חוקרת מצא זאת באמצעות בדיקת גברים שהתבקשו לגלח רגל אחת על בסיס קבוע. לא היו שום שינויים בקצב הצמיחה ובדפוסיה.

אם אתם צורכים כמויות בריאות של אבץ, ברזל, ויטמין D, חלבונים, חומצות שומן מסוג אומגה 3 וביוטין – קצב צמיחת השיער שלכם יגיע לכדי 1.27 סנטימטרים בחודש.


מיתוס 7 – גם שמפו יבש טוב לשיער

שמפו יבש פועל בדרך דומה לאבקות גוף – ספיגת שומנים והקניית מראה יבש יותר. לעיתים קרובות יהיו אנשים שישתמשו בשמפו יבש כתחליף "אמין" לשמפו רטוב. זוהי טעות.

לעולם אל תחליפו את השמפו הרגיל שלכם בשמפו יבש. בעוד ששמפו יבש מצוין לשימוש בכמויות קטנות, הוא לא יסיר לכלוך וזיהום שמצטברים על הקרקפת לאורך זמן. הוא בסך הכול "יחליק" אותם עם אבקה. בסופו של יום, אין תחליף לרחצה הבסיסית.


לסיכום

חלק מהמראה האטרקטיבי של כל גבר, טמון גם בשיער ראשו ובשיער פניו. אז אם כבר אתם דואגים לטיפוח האישי שלכם, כדאי שהדאגה הזו תתבסס על עובדות ולא על שמועות.

כתבות דומות מהבלוג

איך מסירים 20 סוגים של כתמים נפוצים – מדריך

לכולנו זה יכול לקרות ולפעמים אכן קורה – הקפה נשפך על המכנס; היין עף על הג'קט; החולצה ספוגת כתמי זיעה וכן הלאה צרות צרורות. הפתרון המיידי ביותר הוא… לא להיכנס לפניקה. לכל כתם יש אפשרויות טיפול משלו, כל עוד אתם פועלים במהירות הדרושה. מומחי האופנה של יוסי בן נון…

מדריך סטייל לגברים במידות גדולות

לא מספיק שרובנו, הגברים, לא חובבי קניות מושבעים; אלו מאיתנו בעלי המידות הגדולות והגבוהות עלולים לצאת מתוסכלים במיוחד מחנויות הבגדים. התרבות המודרנית שואפת להאחדה במראה ובמבנה הגוף, והמידות השולטות בכיפה לא תמיד מתאימות לגבר גבוה ורחב מעל לממוצע. המצב הקיים במרבית חנויות האופנה והביגוד, הוא שקיימת מחלקה המציעה גם…

מדריך לגבר: איך להתלבש בצבעים הנכונים עבורך

לא תמיד אנו יודעים מה מתאים לנו כשמדובר בהתאמת צבעי הבגדים. לעיתים נדמה שהצלחנו ליצור את המראה הרצוי, אבל לעיני אחרים אנו עלולים להיראות מגוכחים. כדי להתלבש בצבעים המתאימים לנו, מומלץ להתחיל עם מלתחה בסיסית הכוללת צבעים שמרניים – גוונים של אפור, חום וכחול. לאחר שיש לנו את צבעי…

אנחנו כאן בשבילכם

דרך מנחם בגין 12, תל אביב

072-394-9770
חליפות חתן | חליפות חתן 2020 | חליפות בר מצווה | עניבות | פפיונים | שלייקסים
עניבה וחגורה חינם בכל רכישת חליפה
קידום אתר - עמית אדלר