052-3272210

אופנה בת קיימא: חליפות גברים טבעוניות מחומרים ידידותיים לסביבה

בשנים האחרונות יש התמקדות גוברת באופנה בת קיימא שלא פוגעת בסביבה, וחליפות גברים אינן יוצאות דופן. ככל שהמודעות לנושאים סביבתיים גוברת, אנשים חובבי אופנה מחפשים חלופות ידידותיות לסביבה גם בתחום זה. אודות הופעתם ויתרונותיהם של חומרים ברי קיימא באופנת החליפות לגבר.

ג'קט בהיר

הצורך באופנה בת קיימא

לתעשיית האופנה השפעה משמעותית על איכות הסביבה לאורך כל שרשרת האספקה, החל מייצור טקסטיל ועד לסילוק בגדים. חלק מההשפעות הסביבתיות המרכזיות של תעשיית האופנה כוללות:

זיהום מים – תהליכי צביעת הטקסטיל והגימור כוללים שימוש בכימיקלים רבים, שרבים מהם משתחררים לגופי מים ללא טיפול מתאים. כ-20% מהמים המזוהמים בעולם הם תוצאה של צביעת בדים תעשייתית. נוהג זה מוביל לזיהום מים, שכן כימיקלים אלו עלולים לזהם נהרות, אגמים ומקורות מי תהום, לפגוע במערכות אקולוגיות מימיות ולאיים על בריאות האדם.

צריכת מים – תעשיית האופנה ידועה בצריכת המים הגבוהה שלה – כ-80 טריליון ליטר מים בשנה נכון ל-2020. מגידול כותנה וגידולים אחרים ועד לעיבוד טקסטיל, נדרשות כמויות גדולות של מים לאורך תהליך הייצור. השימוש המופרז הזה במים מעמיס על משאבי המים, במיוחד באזורים שכבר מתמודדים עם מחסור במים.

כריתת יערות – סיבים טבעיים, כגון כותנה, דורשים לעיתים קרובות קרקע חקלאית עצומה, מה שמוביל לכריתת יערות. יערות מנוקים כדי לפנות מקום לגידולי טקסטיל, וכתוצאה מכך נהרסים בתי גידול, אובד המגוון הביולוגי ונוצרת פליטת פחמן דו חמצני מוגברת. כריתת יערות תורמת גם לשינויי האקלים ומשבשת מערכות אקולוגיות.

פליטת גזי חממה – תעשיית האופנה תורמת משמעותית לפליטת גזי חממה. מגידול סיבים ועד לתהליכי ייצור ותחבורה, כל שלב פולט פחמן דו חמצני וגזי חממה אחרים. לייצור סיבים סינתטיים, כמו פוליאסטר, יש טביעות פחמן גבוהות במיוחד בשל ההסתמכות על דלקים מאובנים.

שימוש בכימיקלים – כימיקלים מזיקים, כולל צבעים, גימורים וטיפולים, נמצאים בשימוש נרחב בייצור טקסטיל. רבים מהכימיקלים הללו רעילים ונשארים בסביבה לאורך זמן, ומהווים סיכונים למערכות אקולוגיות ולבריאות האדם. הם עלולים לזהם אדמה, מים ואוויר במהלך הייצור, ולהשפיע על קהילות סמוכות ועובדים בקרבת מקום.

יצירת פסולת – תעשיית האופנה מייצרת כמויות עצומות של פסולת. זה כולל גם פסולת טרום-צרכנית (כגון שאריות בדים ושאריות ייצור) וגם פסולת שלאחר צריכה (בגדים שנזרקו). פסולת טקסטיל מגיעה לרוב למזבלות, שם היא תורמת לפליטת מתאן, שלוקח לו שנים להתפרק.

זיהום מיקרופלסטי – סיבים סינתטיים, כמו פוליאסטר וניילון, משירים חלקיקים מיקרוניים במהלך הכביסה. המיקרו-פלסטיקים הללו חודרים לגופי מים ובסופו של דבר עושים את דרכם לאוקיינוסים, ומהווים איום על החיים הימיים. מיקרו-פלסטיק נמצא באורגניזמים מימיים, והשפעתם על מערכות אקולוגיות ובריאות האדם מעוררת דאגה גוברת.

צריכת אנרגיה – תעשיית האופנה עתירת אנרגיה, ונשענת על דלקים מאובנים לתהליכים שונים כולל טוויה, אריגה, צביעה וייצור בגדים. צריכת אנרגיה גבוהה תורמת לפליטת פחמן ומחמירה את שינויי האקלים.

עבודה וזכויות אדם – אומנם אין לכך השפעה על הסביבה, אך חשוב להזכיר שתעשיית האופנה קשורה גם לנושאי עבודה וזכויות אדם. עובדים במקומות רבים בעולם, במיוחד במדינות מתפתחות, מתמודדים לרוב עם תנאי עבודה גרועים, שכר נמוך, שעות ארוכות וחשיפה לחומרים מסוכנים.

השפעות סביבתיות אלו מדגישות את הצורך הדחוף בפרקטיקות בר קיימא ובצריכה אחראית בתעשיית האופנה. אימוץ חומרים ידידותיים לסביבה, קידום מעגליות, הפחתת פסולת ושיפור השקיפות של שרשרת האספקה הם צעדים מרכזיים לקראת מזעור ההשפעה הסביבתית של התעשייה.

ככל שהצרכנים הופכים מודעים יותר לנושאים הללו, הדרישה לאופנה בת קיימא מזנקת בהתאם. שינוי תודעתי זה הוביל לפיתוח ולאימוץ של חומרים ידידותיים לסביבה גם בהיבטים שונים של אופנת גברים, כולל חליפות.

חליפות כותנה איכותיות

חליפות כותנה אורגנית

כותנה אורגנית גדלה ללא שימוש בחומרי הדברה סינתטיים או אורגניזמים מהונדסים גנטית (GMO). הוא מציע חלופה בת קיימא לכותנה קונבנציונלית, אשר ידועה כבעלת טביעת רגל סביבתית כבדה. חליפות כותנה אורגנית לא רק טובות יותר לסביבה אלא גם מספקות ללובש לבוש נושם ונוח.

חליפות קנבוס: בד רב תכליתי ובר קיימא

קנבוס (Hemp) הוא בד רב תכליתי וידידותי לסביבה להפליא, שמיוצר מסיבי גבעול הקנאביס. הצמח דורש מינימום מים וחומרי הדברה כדי לגדול, מה שהופך אותו לבחירה בת קיימא. חליפות המפ הן עמידות לאורך זמן, היפואלרגניות ואף עמידות בקרינת השמש. עם המרקם המובהק ויכולת הנשימה המצוינת שלו, ההמפ צובר פופולריות כאופציה בת קיימא לחליפות גברים.

חליפות מחומרים ממוחזרים

מחזור חומרים היא שיטה חיונית לאופנה בת קיימא. Upcycling כרוך בהפיכת בדים או בגדים קיימים לפרטי חליפה חדשים, הפחתת פסולת והארכת תוחלת החיים של חומרים. כיום מספר מותגי חליפות גברים משתמשים בחומרים ממוחזרים, כמו פוליאסטר העשוי מבקבוקי פלסטיק ממוחזרים או צמר ממוחזר, וזאת כדי ליצור חליפות מסוגננות וידידותיות לסביבה.

חליפות פשתן: קל, נושם ובר קיימא

בד פשתן, העשוי מצמח הפשתן, הוא בד טבעי ובר קיימא שנמצא בשימוש במשך מאות שנים (אם לא למעלה מכך). הוא דורש פחות חומרי הדברה ומים בהשוואה לגידולים אחרים ובנוסף הוא גם חומר מתכלה. חליפות פשתן ידועות ביכולת הנשימה שלהן, מה שהופך אותן לבחירה אידיאלית לאקלים חם יותר. בנוסף, הקמטים הטבעיים של הפשתן מוסיפים מגע של אלגנטיות נינוחה לחליפה.

חליפות מסיבים חדשניים: Tencel ו-Modal

בדי Tencel ו-Modal עשויים מסיבים חדשניים וידידותיים לסביבה, העשויים מעיסת עץ מתוצרת ברת-קיימא. סיבים אלו דורשים פחות מים ואנרגיה לייצור בהשוואה לטקסטיל מסורתי. חליפות Tencel ו-Modal מציעות רכות ותכונות מנדפות לחות, מה שהופך אותן לאופציה נוחה ובת קיימא עבור חליפות גברים.

לסיכום

כאשר קיימות הופכת לעדיפות בתעשיית האופנה, חומרים ידידותיים לסביבה זוכים להכרה ולפופולריות באופנת חליפות הגברים. מכותנה אורגנית וקנבוס ועד חומרים ממוחזרים וסיבים חדשניים, אפשרויות ברות קיימא אלו מציעות חלופות מסוגננות תוך מזעור ההשפעה הסביבתית. אימוץ סגנון בר קיימא הוא צעד לקראת מלתחה ירוקה ומודעת יותר.

כתבות דומות מהבלוג

מידות נעליים: איך נוצר ההבדל בין בריטניה, ארה"ב ואירופה

מידות נעליים מיוצגות באמצעות מספרים, אך בכל אזור בעולם המספרים הללו שונים. מדוע זה כך ומאיפה מגיע השוני בשיטות למדידת נעליים? ואיך מודדים בישראל? בדומה לצורות מדידה רבות הנהוגות בעולם, גם מדידת נעליים מתבססת על שיטות היסטוריות עתיקות. מכיוון שכל אזור בעולם עשה זאת באמצעות שיטת מדידה שונה, נוצרו…

מדריך יחס הזהב: איך להתלבש לפי הגובה שלך

מה זה באמת אומר בפועל להתלבש לפי הגובה? האם גברים נמוכים ייראו טוב בבגדים רחבים? האם גברים גבוהים או גדולים לא יכולים להתלבש במשהו צמוד? הנוסחה ללבוש מותאם-גובה קיימת כבר מאז 2,500 לפני הספירה. השתמשו בה לבניית הפירמידות במצרים, וגם לבניית הפרתנון באתונה ב-500 לפני הספירה. כבר ניחשתם במה…

אופנה בת קיימא: חליפות גברים טבעוניות מחומרים ידידותיים לסביבה

בשנים האחרונות יש התמקדות גוברת באופנה בת קיימא שלא פוגעת בסביבה, וחליפות גברים אינן יוצאות דופן. ככל שהמודעות לנושאים סביבתיים גוברת, אנשים חובבי אופנה מחפשים חלופות ידידותיות לסביבה גם בתחום זה. אודות הופעתם ויתרונותיהם של חומרים ברי קיימא באופנת החליפות לגבר. הצורך באופנה בת קיימא לתעשיית האופנה השפעה משמעותית…


חליפות חתן | חליפות גברים | נעליים לגברים | הבלוג | צרו קשר
יוסי בן נון | דרך מנחם בגין 12 תל אביב | משלוחים עד הדלת | עניבה וחגורה חינם | חניה חופשית בגדוד העברי 3
קידום אתר - עמית אדלר