052-3272210

עשר טעויות של שפת גוף וכיצד לתקן אותן

בחיים כמו בחיים, אין ספק שהלבוש נותן את הרושם הדרוש. אבל לפעמים יש סימנים שהם מעבר לנראה ולגלוי, בעיקר כאשר מדובר בשפת הגוף שלך. לעיתים אנחנו מנסים ליצור רושם מסוים, אבל שפת הגוף שלנו משדרת מסרים אחרים לחלוטין.

יש שפת גוף חיובית ושפת גוף שלילית, אבל לא תמיד אנו מודעים לכך. לפעמים שפת הגוף שלנו היא תוצאה של הרגל שגוי, ולאו דווקא של מסר חבוי שהגוף מנסה להעביר (לדוגמה ישיבה בצורה לא נכונה או תנועות ידיים מסוימות).

אז כדי שתהיה חפיפה מלאה בין המסר שאתה רוצה לשדר ובין שפת הגוף שלך, הנה כמה טעויות שלא כדאי לעשות.

עשר טעויות של שפת גוף וכיצד לתקן אותן

1. יציבה לא נכונה

במבט ראשון אולי נדמה שיציבה שגויה עלולה להוביל רק לבעיות בריאות, אבל היא בעצם עלולה לשדר את המסר הלא נכון. לדוגמה – כתפיים שמוטות עלולות לגרום לך להיראות עייף וחלש יותר ממה שאתה באמת. גב משתופף נראה רע לכל הדעות.

איך לתקן – יציבה נכונה היא שילוב של כתפיים משוחררות יחד עם עמידה יציבה בקו אנכי וישר שמאחד את הראש, הגוף והירכיים. אם צריך לשבת, ודא שאתה מתיישב עם גו זקוף עד כמה שאפשר (אם האופציה היחידה היא ספת בד ששוקעים בה, כנראה שאין הרבה מה לעשות).

כמו כן מומלץ מאוד ללבוש בגדים שמתאימים למידתך. בגדים גדולים או קטנים מדי גורמים לך לנוע בצורה שונה, כאילו במטרה לגרום לך להתאים אליהם. חליפה לא מותאמת למידתך עלולה לגרום לך להיראות שונה לחלוטין ממה שאתה באמת, ולהעביר את המסר הלא נכון. קח זאת מראש בחשבון.

2. רגליים בזמן ישיבה

כאשר אתה יושב, תנוחת הרגליים וכפות הרגליים עשויה לשדר מסרים שאתה כלל לא מודע להם. אפילו המרחק בין הברכיים והרגליים אומר הרבה על אישיותך.

אם הברכיים שלך צמודות אבל כפות הרגליים מרווחות, אתה עלול להיתפש כאדם חסר ביטחון או אפילו ילדותי. הצלבת הרגליים עלולה לגרום לך להיראות מרוחק, מתגונן או אפילו מסוגר מנטלית. וכמובן לא נשכח את פישוק הרגליים האופייני לגברים (באנגלית זה נקרא Manspreading) – ישיבה בפישוק רחב יכולה לשדר מסר של דומיננטיות מצד אחד, אבל מצד שני גם של יהירות. מומלץ להימנע מכך במקומות ציבוריים.

גם אם הרגליים עצמן נראות בסדר, כפות הרגליים יכולות לשדר מסרים לא נכונים – אם אתה מתופף על הרצפה עם כפות הרגליים או שהן נעות לצדדים בקצב מהיר, זה מעיד על מתח או חוסר ביטחון.

איך לתקן – שב בצורה נוחה כאשר שתי הרגליים קרובות אחת לשנייה בצורה טבעית ולא מאולצת, עם כפות רגליים מוצבות על הרצפה בצורה ישרה. כך אתה משדר שאתה רגוע מצד אחד ומוכן לאינטראקציה מצד שני. הימנע מהצבת הרגליים בתנוחה צדדית והקפד ששתיהן יהיו מולך.

3. שילוב ידיים

ידיים שלובות מעידות שאתה מתגונן, ועלולות לשדר לעומד מולך שאתה לא ממש מתעניין בו או לא מתרשם ממה שנאמר לך. כאשר את סוגר ידיים, אתה סוגר את עצמך – וכך זה נראה גם כלפי חוץ.

איך לתקן – הצב את הידיים בסמוך לגוף בצורה ישרה (אבל לא מאולצת, כמובן). זה מעיד שאתה פתוח לשיחה ובה בעת מציג אותך כבעל ביטחון. מחקרים אף הוכיחו שאתה קולט 25% יותר ממה שנאמר לך, כאשר הידיים שלך אינן שלובות.

שילוב ידיים

4. הזרועות והאצבעות

שילוב אצבעות או כפות ידיים (כמו בתפילה) עלול לתת רושם שאתה לחוץ או במתח. אומנם זו תנועת ידיים נפוצה בקרב אנשים, אבל מתחת לפני השטח היא משדרת תחושה פחות נעימה – במיוחד כאשר מדובר בעסקים, עבודה ועוד.

גם תחיבת הידיים לכיסים או שילוב ידיים מאחורי הגב, עלולים לשדר את המסר הלא נכון. חלק מאיתנו עושה זאת בצורה טבעית וכמעט תת הכרתית, אבל זה נראה כאילו אנחנו מנסים להתחבא או להסתיר משהו. מומלץ להימנע גם משפשוף כפות הידיים או מהנחת יד אחת על האחרת.

איך לתקן – המטרה העיקרית היא לחשוף את כפות הידיים שלך. זה משדר כנות ופתיחות לאחרים. אם כפות הידיים מוסתרות, זה עלול לגרום לצד השני להרגיש מתגונן או חשדני בך.

5. לחיצת יד חלשה או חזקה מדי

אין ספק שלחיצת יד היא לא דבר פשוט, ורובנו נופל בטווח של בין לחיצה חזקה מדי ובין לחיצה חלשה מדי. לחיצת יד חלשה מדי עלולה להעיד על חוסר סמכות וחוסר ביטחון, או אפילו על אדם בעל אופי קר ונוקשה. לחיצת יד חזקה מדי, לעומת זאת, עלולה להעיד על אופי אגרסיבי.

יש לזכור שחלק מהאנשים נמנעים מלחיצות יד או מעדיפים לחיצה חלשה, משום שיש להם בעיה של הזעה בכפות הידיים או שהם שסובלים מכפות ידיים קרות. בכל מקרה, התחושה הנובעת מכך פחות נעימה.

איך לתקן – אפשר להתאמן על בן/בת זוג, קרוב משפחה או חבר וליצור לחיצת יד שגם תתאים לכם וגם לא תהיה חלשה או חזקה מדי. תנו לא יותר מ-3 לחיצות מעלה ומטה וצרו קשר עין ישיר עם העומד מולכם. אפשר גם להוסיף את ידכם השנייה ללחיצה, אך רק אם הדבר דרוש. אנשים יהיו יותר פתוחים איתכם ויזכרו אתכם היטב הודות ללחיצת יד נכונה.

6. יותר מדי / פחות מדי קשר עין

פחות מדי קשר עין עלול להציג אתכם כלא מקצועיים, חסרי ביטחון, לא אמינים ואולי אף לא מוכנים (במקרה של עסקים). יותר מדי קשר עין עלול להציג אתכם כחוצפנים, פולשניים ואף מאיימים.

איך לתקן – פעלו לפי כלל 50/70. הביטו בעיניי בן שיחתכם 50% מהפעמים כאשר אתם מדברים, ו-70% מהפעמים בהן הוא מדבר ואתם מקשיבים. כל מבט ישיר בעיניים צריך להימשך בין 3 ל-5 שניות. יש לזכור שלעיתים במדינות אחרות הכללים יהיו שונים.

7. הישענות לאחור

הישענות אחורה בזמן שאתם משוחחים עם מישהו, עלולה להעביר את המסר שאתם לא הכי בעניין או משועממים ממנו. יש כאלה שמגזימים ואף משלבים זרועות מאחורי הראש, כאילו הם יושבים בחוף הים.

איך לתקן – הישענו תמיד קדימה כדי להיראות מתעניינים בדובר ובמה שהוא אומר, אבל גם פה לא צריך להגזים יותר מדי (שלא תיראו תלותיים מדי).

הישענות לאחור

8. הימנעות מחיוכים

אומנם חיוך לא תמיד בא בצורה טבעית עבור כולנו, אבל כדאי מאוד לאמץ את החייכנות כדרך חיים. חיוך ניתן בחינם ומשפיע לטובה על שני הצדדים – מוחו של המחייך מתמלא אנדורפינים בתגובה לחיוך (גם אם מדובר בחיוך מזויף, המוח לא יודע להבדיל); וגם העומד מולכם מושפע לחיוב על ידי החיוך שלכם, ויכול להרגיש שקל יותר להתחבר אליכם.

9. הימנעות משיקוף אחרים

כימיה טובה יכולה להיווצר בין אנשים באופן טבעי, או שלעיתים יש ליצור אותה במתכוון. אם אתם נוקשים מדי בצורת השיחה שלכם, בצורת הישיבה או העמידה – יש לכם פחות סיכוי להתחבר לעומד מולכם.

איך לתקן – כדי להגיע למצב שבו אתה יוצר את הקשר הנכון עם העומד מולך, כדאי להשתמש בשיטת החיקוי / השיקוף מעולם ה- NLP. במהלך השיחה, השתדל לחקות בצורה עדינה ולא מורגשת את העומד מולך – טון הדיבור, שטף הדיבור, תנועות ידיים וכן הלאה. בצורה כזו תיצרו קשר שנקרא "ראפור", שיגדיל את תחושת הביטחון של העומד מולכם.

10. פלישה למרחב האישי

אין גבול חד וברור שמבהיר מתי אנחנו קרובים מדי פיזית לעומד מולנו. כל אחד מרגיש נוח במרחק שונה מהאחרים, וחשוב תמיד לזכור שזה תקף במיוחד במקום העבודה ובתחום העסקים. גם אם נדמה לנו שאנחנו חברים לעבודה הכי קרובים בעולם, תמיד חשוב לשמור על מרחק ולא לפלוש למרחב האישי.

איך לתקן – פשוט לא להיצמד ולשמור על מרחק של לפחות חצי מטר מהעומד מולכם. בראיונות עבודה אל תישענו עם הידיים על השולחן, אבל קרבו מספיק את הכיסא לקצה השולחן כדי להיראות מתעניינים.

כתבות דומות מהבלוג

מדריך קוד לבוש לגבר: רשמי, עסקי, יומיומי

כאשר אנו שומעים את הביטוי "קוד לבוש", סביר להניח שנשייך אותו לחוקים במקום העבודה. למרות שזה בדרך כלל המצב, בדרגות שונות של הקפדה, קוד לבוש יכול להיות רלוונטי גם במצבים ובאירועים חברתיים. כשמדובר בחתונה, למשל, קוד הלבוש עשוי להיות שורת טקסט קצרה המודפסת על גבי ההזמנה. עם זאת צריך…

איך מייצרים, תופרים ומכינים חליפה בעבודת יד (כמו פעם)

במבט ראשון, חליפה מורכבת משני חלקים – מקטורן ומכנסיים. עם זאת, שני החלקים הללו מורכבים מארבעה סוגי בדים שונים: כותנה, משי, מוהר (אנגורה) וצמר. ארבעת הבדים האלה נחתכים ל-38 חלקים נפרדים – ותהליך המדידה, העיצוב והחיבור של החלקים האלה דורש לא פחות מ-228 צעדים. ניכר כי דרושה מומחיות ויד…

עשר חליפות הגברים היקרות ביותר בעולם

אופנה יוקרתית יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של אפשרויות. כשזה נוגע לאופנת גברים, פריטי הלבוש היקרים ביותר הם בדרך כלל חליפות מעוצבות שנתפרות על ידי מעצבי עילית. מה הופך חליפה מסוימת ליקרה יותר בהשוואה לאחרות? בדים יקרים ו/או נדירים, עיצוב ביד אומן, תפירה איכותית שאין לה תחליף וכמובן…


חליפות חתן | חליפות גברים | נעליים לגברים | הבלוג | צרו קשר
יוסי בן נון | דרך מנחם בגין 12 תל אביב | משלוחים עד הדלת | עניבה וחגורה חינם | חניה חופשית בגדוד העברי 3
קידום אתר - עמית אדלר