052-3272210

מדריך לגבר: איך להתלבש בצבעים הנכונים עבורך

לא תמיד אנו יודעים מה מתאים לנו כשמדובר בהתאמת צבעי הבגדים. לעיתים נדמה שהצלחנו ליצור את המראה הרצוי, אבל לעיני אחרים אנו עלולים להיראות מגוכחים.

כדי להתלבש בצבעים המתאימים לנו, מומלץ להתחיל עם מלתחה בסיסית הכוללת צבעים שמרניים – גוונים של אפור, חום וכחול. לאחר שיש לנו את צבעי הבסיס, נוכל להתנסות בשילוב צבעים עזים יותר שיורכבו בשכבות.


גלגל הצבעים

כדי להבין אילו צבעים הולכים יד ביד, ואילו שילובים יוצרים מראה בעייתי – מומלץ להכיר את גלגל הצבעים. גלגל זה הוא תוצר של מחקרי האופטיקה שבוצעו על ידי הפיזיקאי אייזיק ניוטון במאה ה-17. ניוטון גילה שאור לבן העובר במנסרה מתפצל לצבעי הקשת, וכל השאר היסטוריה.

תורת הצבע מדברת על שלושה צבעים עיקריים, המהווים את הבסיס – אדום, צהוב וכחול. כל שאר הצבעים מורכבים משילוב בין שלושת אלה, וכן על ידי המשך השילובים שוב ושוב. לדוגמה – אדום וצהוב יוצרים כתום; כחול וצהוב יוצרים ירוק; אדום וכחול יוצרים סגול… וכן הלאה.

זו הסיבה שהם נקראים צבעים ראשוניים (Primary Colors) – מכיוון שלא ניתן ליצור אותם משום שילוב של צבעים אחרים.

שלושת השילובים כתום, ירוק וסגול (שהוזכרו קודם לכן) נקראים צבעים משניים (Secondary Colors); זאת מכיוון שהם תוצאה של ערבוב בין צבעים ראשוניים.

סוג שלישי של צבעים נקרא צבעים שלישוניים, והם נוצרים משילוב בין הצבעים העיקריים למשניים.

כמובן שיש מיליוני גוונים שונים החיים זה לצד זה בגלגל הצבעים, וגם העין האנושית מסוגלת להבחין ביניהם בצורה יעילה (אצל נשים ביעילות גבוהה יותר מאשר אצל גברים, יש לציין).

אבל לצרכים מעשיים, וכדי שנוכל ליצור מלתחה סבירה, נשתמש אך ורק ב-12 הצבעים הראשוניים, המשניים והשלישוניים.

גלגל הצבעים

טמפרטורת הצבעים

לכל צבע יש “תכונה” שאנו נוהגים להוסיף לו, והיא דרגת החום שכביכול “מוקרנת” מהצבע. מדובר בעצם בשיטת חלוקה נוספת, המבדילה בין צבעים חמים לצבעים קרים. לדוגמה – מבין שלושת צבעי הבסיס, אדום וצהוב נתפשים כצבעים חמים ואילו כחול נתפש כצבע קר. גם השילוב בין אדום וצהוב יוצר צבע חם בשם כתום.

לעומת זאת, שילוב בין אדום / צהוב ובין כחול מייצר תוצרים שונים. ירוק (שילוב של כחול וצהוב) נתפש כצבע קר, בעוד שסגול (שילוב של כחול ואדום) נתפש כצבע חם. בצבעים המשניים והשלישוניים, ההבדלים בין חם לקר פחות מודגשים. לדוגמה – בעוד שירוק הוא קר, אם נשלב אותו עם צהוב נקבל צהוב-ירוק שנראה יותר חם מאשר שילוב של כחול-ירוק (שנראה קר יותר).


עוצמת הצבעים

גוון הצבע נקבע על ידי השאלה כמה בהיר או כהה הצבע הנדון. ככל שהצבע מכיל יותר לבן, כך הגוון / העוצמה שלו יהיה בהיר יותר; ככל שהוא מכיל יותר שחור, כך הגוון / העוצמה שלו יהיה כהה יותר. צבע ירוק יכול להיות בהיר כמו דשא, או כהה עד גוון של זית (ואף מעבר לכך).

בהקשר זה יש לציין שני חריגים – לבן ושחור. שני אלו אינם באמת צבעים, מכיוון שהם לא קיימים בגלגל הצבעים. לבן הוא תוצר של שילוב כל הצבעים יחד, ושחור הוא תוצר של היעדר צבע בכלל. השילוב בין לבן ושחור יוצר גלגל צבעים נפרד הנקרא “סקאלת האפורים” (Gray Scale).

גלגל הצבעים האפורים (Grayscale)

יחסים בין צבעים

ייתכן ששמתם לב שהצבע חום לא נמצא בשום מקום בגלגל הצבעים או בגלגל האפורים. זאת מכיוון שחום הוא צבע מיוחד, שנוצר על ידי ערבוב של כמה צבעים מיוחדים בעצמם – שמתנהלים ביניהם ביחסים קצת שונים.

צבעים אנלוגים – לדוגמה, שלושת הצבעים כתום, צהוב וכתום-צהוב נמצאים בסמוך אחד לשני בגלגל הצבעים. הם נקראים “אנלוגים”, מכיוון שהם משתפים ביניהם את אותו טווח צבע וטמפרטורה. לפיכך, כל צבע שמכיל מעט מצבע הבסיס – הוא אנלוגי לאותו צבע בסיס (צהוב-כתום וכתום-אדום אנלוגיים לצהוב, מכיוון ששניהם מכילים אותו).

צבעים אנלוגים בגלגל הצבעים

צבעים מנוגדים – כל שני צבעים שנמצאים בכיוונים מנוגדים בגלגל הצבעים, נקראים צבעים מנוגדים שמבטלים אחד את השני. מכיוון שהם מנוגדים זה לזה בגלגל הצבעים, יש להם את דרגת הניגודיות הגבוהה ביותר. לדוגמה – צהוב וסגול, אדום וירוק, כחול וכתום.

צבעים מנוגדים / משלימים בגלגל הצבעים

כמו כן יש תת-קבוצה של צבעים מנוגדים שנקראת “מנוגדים חצויים” (Split Complementary) – שני צבעים סמוכים בצד אחד של הגלגל, וצבע בסיס הנמצא בצד השני – יוצרים צבע מנוגד חצוי.

זו בדיוק גם התשובה לשאלה בה פתחנו – איך נוצר הצבע החום. שילוב בין צבעים מנוגדים או בין צבעים מנוגדים חצויים, יוצר צבע חום.

צבעים מנוגדים חצויים בגלגל הצבעים

איך מיישמים את כל זה להתאמת בגדים

אחרי שהבנו את הצבעים הבסיסיים ואת תכונותיהם העיקריות, נוכל לשלב ביניהם בתבונה בביגוד שלנו. צבעים הם הדרך העיקרית בה נוכל לכוון את העין להיכן שנרצה, כאשר בדרך כלל מדובר בפנים שלנו. ניתן לעשות זאת בשתי דרכים עיקריות:

1. התאמת ניגודיות הבגדים לצבע העור והשיער שלנו.
2. שכפול אחד הצבעים הטבעיים שלנו (עור, שיער, עיניים) בביגוד.

נתחיל עם התאמת צבעים לפי ניגודיות.


ניגודיות גבוהה
פלטת הצבעים הזו מתאימה בעיקר לגברים בעלי עור בהיר ושיער כהה, וכן לגברים בעלי עור כהה ושיער בהיר או צבוע. גברים אלו יכולים להתלבש בצבעים יותר עזים, ולשלב בין צבעי בסיס לצבעים ניגודיים – ג’קט שחור, חולצה לבנה ועניבה אדומה; או ג’קט בצבע זית, חולצה אפרפרה-כחולה ועניבה צהובה.

מומלץ להימנע מהגוונים האמיתיים של כל הצבעים (כפי שהם מוצגים בגלגל הצבעים), אחרת אתם עלולים להיראות קצת יותר מדי עזים (שלא לומר כמו ליצנים). הקפידו שהגוונים יהיו מנוגדים, כגון חולצה בצבע פסטל כחול ועניבה בצבע כתום כהה.

ניגודיות בינונית
פלטת הצבעים הזו מתאימה בעיקר לגברים הנמצאים בין לבין מבחינת ניגודיות העור, השיער והעיניים. גם גברים אלו יכולים להתלבש בצבעים עזים יותר, כמו מקביליהם בעלי הניגודיות הגבוהה… אך במקרה הזה יש לקחת בחשבון, שהצבעים העזים עלולים להסיט את כל תשומת הלב מהפנים.

למרות זאת, כל מה שמעניק לכם ביטחון עצמי ותחושת הישג – יוקרן החוצה בהתאם. נסו, התנסו והחליטו מה עובד בשבילכם.

ניגודיות נמוכה
פלטת הצבעים הזו מתאימה בעיקר לגברים בעלי עור כהה ושיער כהה, וכן בעלי עור בהיר ושיער בהיר. גברים אלו צריכים להיות הזהירים ביותר בשילובי הצבעים שהם בוחרים לעצמם. גם אם בחרתם צבעים מנוגדים או עזים, ודאו מראש שהעוצמה / הגוון שלהם מרוכך מאוד. בצורה כזו תוכלו ללבוש גוונים יותר פסטליים ורכים שלא יאפילו על הניגודיות הנמוכה הטבעית שלכם בין צבע העור, השיער והעיניים.


כעת נעבור להתאמת צבעים לפי אחד מהצבעים הטבעיים שלנו (עור, שיער, עיניים). המטרה כאן היא להדהד את אחד הצבעים הטבעיים שלנו, באמצעות אחד או יותר מפריטי הלבוש שבחרנו.

עור בהיר ושיער בהיר
היצמדו לגווני פסטל רכים שדומים לצבע העור שלכם – כחול, ירוק וסגול מתאימים לגוון עור יותר קר, ואילו אדום, צהוב וכתום מתאימים לגוון עור יותר חם. לדוגמה, גברים ג’ינג’ים נראים טוב מאוד בחולצת פסטל כחולה. לעומת זאת, צבעים כהים מאוד וצבע שחור עלולים לגרום לעורכם להיראות חסר צבע.

עור בהיר ושיער כהה
גבר בעל ניגודיות גבוהה (עור בהיר ושיער כהה מאוד), יכול ללבוש גם את הצבעים הכהים יותר שהוזכרו בסעיף הקודם.

עור ושיער בצבעי ביניים
כאן תוכלו להתנסות יותר בגוונים האמיתיים של גלגל הצבעים, תוך שמירה על גוונים בהירים וכהים קלים ולא עזים מדי. אפשר ללבוש בגדים בצבעים שמהדהדים את צבע העור, לקבלת מראה יותר הרמוני, או כאלו שמהווים את הניגוד לעור, לקבלת מראה יותר עז ואופנתי.

עור כהה ושיער כהה
גברים אלו יכולים ללבוש כמעט כל מה שהם רוצים, מכיוון שהניגודיות כמעט לעולם לא תסיט את המבט מהפנים. למרות זאת, כדאי להיזהר בכל הנוגע לצבעים בהירים מאוד עד לבנים חלוטין, שכן עלולים לעשות זאת.

בהצלחה!

כתבות דומות מהבלוג

אופנה בת קיימא: חליפות גברים טבעוניות מחומרים ידידותיים לסביבה

בשנים האחרונות יש התמקדות גוברת באופנה בת קיימא שלא פוגעת בסביבה, וחליפות גברים אינן יוצאות דופן. ככל שהמודעות לנושאים סביבתיים גוברת, אנשים חובבי אופנה מחפשים חלופות ידידותיות לסביבה גם בתחום זה. אודות הופעתם ויתרונותיהם של חומרים ברי קיימא באופנת החליפות לגבר. הצורך באופנה בת קיימא לתעשיית האופנה השפעה משמעותית…

חליפת 2 חלקים או 3 חלקים? מה הבדלים ומתי לובשים

מה ההבדל בין חליפה של שני חלקים וחליפה של שלושה חלקים? מהם האלמנטים המרכיבים את סוגי החליפות השונים, וכיצד לובשים אותן באופן מסורתי? חליפה 2 חלקים: הסגנון הקלאסי והנפוץ ביותר חליפת שני חלקים כוללת מקטורן (ז’קט) ומכנסיים. הז’קט מתאפיין בדרך כלל בעיצוב בטנה בודדת (Single breast) או כפולה (Double…

איך לשדר ביטחון עצמי ולהיות בטוח בעצמך [גם אם אתה לא]

שחקן הפוטבול האמריקאי בו ג’קסון היה אחד הספורטאים הנערצים והמובילים בסוף שנות ה-80; אבל למרבה הפלא – זה לא תמיד היה כך. מה גרם לו להשתנות ולהפוך לאדם מלא ביטחון עצמי? אפקט האלטר אגו בראשית הקריירה שלו כספורטאי מקצועי, בו ג’קסון היה מאוד רגשן ולא יכל לשלוט בכעסיו. הדבר…

חליפות חתן | חליפות גברים | נעליים לגברים | חליפות חתן 2022 | הבלוג | צרו קשר
יוסי בן נון | דרך מנחם בגין 12 תל אביב | משלוחים עד הדלת | עניבה וחגורה חינם | חניה חופשית בגדוד העברי 3
קידום אתר - עמית אדלר