072-3949770

חליפות ובגדי כותנה: איך לזהות כותנה איכותית

כותנה היא צמח שממנו מפיקים בד באותו שם. כיום יש שימושים רבים לכותנה, אך הבולט והמובן ביותר מאליו הוא בתעשיית הטקסטיל. חלק ניכר מהביגוד שאנו לובשים (כ-75%), בדגש על חליפות איכותיות במיוחד, נעשה מכותנה בפורמט כזה או אחר.

כותנה היא בד זמין, זול יחסית וגמיש מבחינת השימושים שהוא מציע; זאת בניגוד לסוגי בד אחרים ויקרים יותר כגון משי, אנגורה, קשמיר ועוד. כמובן שיש גם סוגי בד פשוטים וזולים יותר מכותנה – ובהם פשתן לדוגמה – אך הכותנה היא הנפוצה ביותר מכולם.

חליפות כותנה איכותיות

כותנה משמשת לביגוד כבר אלפי שנים, ככל הנראה מאז 6,000 לפני הספירה, שאז ניתן היה למצוא אותה בעיקר באזור המזרח התיכון. כל גידולי הכותנה כיום נובעים מאותו אב קדמון של צמח הכותנה, שגדל פרא לפני אלפי שנים ועבר ביות על ידי התרבות האנושית. כותנה גדלה בכ-2.5% משטחי החקלאות בעולם, ולמרות שמדובר בצמח בר במקורו – רוב גידולי הכותנה כיום נעשים בצורה מלאכותית.

לא כל סוגי הכותנה שווים

לאחר הקטיפה הכותנה עוברת תהליך טיהור שמסיר ממנה את הזרעים, כמו גם לכלוך ופגמים אחרים. ככל שהכותנה טהורה יותר, כך איכותה גבוהה יותר. מעבר לכך חשוב לציין, שלא כל כותנה מסוג אחד זהה לכותנה מסוג אחר. ההבדל העיקרי טמון באורך הסיבים.

כותנה איכותית היא בעלת סיבים ארוכים יותר, בדרך כלל בין 5 ל-6 סנטימטרים. מצד שני, כותנה בעלת סיבים קצרים יותר אומנם תהיה רכה יותר מבחינת מרקם, אבל קשה יותר לטווייה וכן נוטה יותר להתפורר. ניתן לראות זאת בבגדי כותנה שמפתחים "דבלולים" שנראים כמו צמר פרום.

אורך הטווייה גם הוא קובע את איכות בד הכותנה – קצר באורך 1.5 סנטימטר, בינוני עד 3 סנטימטר וארוך עד 6 סנטימטר. ככל שהטווייה ארוכה יותר, כך עולה איכות הבד. כאשר אומרים "כותנה נושמת" או "בד נושם", מתכוונים לכך שהבד מאפשר חדירת אוויר גבוהה יחסית לבדים אחרים. האוורור הזה מונע התחממות יתר של הגוף, הוא נעים יותר למגע וקל משקל. אלו הם כמה מהיתרונות שהופכים את הכותנה לבד מועדף.

לקבלת הכותנה האיכותית ביותר, מומלץ לבחור במוצרים שיוצרו מ-100% כותנה בטווייה כפולה, ללא בדי סטרץ', פוליאסטר או ניילון. כמובן שאין שום מניעה להשתמש גם בשילוב של כותנה עם בדים נוספים, כמו אלו שהוזכרו כאן; אבל מן הסתם רק 100% כותנה מבטיחה את האיכות הגבוהה ביותר.

מה בנוגע לצפיפות חוטים או משקל הבד? התפישה השלטת היא שצפיפות חוטים גבוהה מהווה מדד לאיכות. ביגוד בצפיפות חוטים של 100 עד 120 נחשב סבירה בישראל, בעוד שצפיפות של 180 נחשבת לאיכות תפירה מעולה.

עד כאן לגבי נורמות… אבל מה קורה במציאות? בדרך כלל מומלץ שלא להיצמד לספירת החוטים או למשקל הבד, כמדד יחיד לאיכות המוצר. הסיבה העיקרית לכך הוא שאלו הם נתונים שרלוונטיים יותר למצעים ומגבות, ופחות עבור מוצרי ביגוד.

כותנה אורגנית = איכותית?

כיום יש גם סוגי כותנה אורגנית, המגודלים תוך כדי התחשבות מרבית בסביבה ובאדם. בתוך כך, לעיתים נוצר הרושם כי התווית "כותנה אורגנית" מעידה במקביל גם על איכות הבד, ולא כך הוא הדבר.

כל מה שזה אומר הוא שמדובר בכותנה המגודלת ללא חומרי הדברה (או עם חומרי הדברה אורגניים, שרעילותם נמוכה מאוד), ולעיתים גם ללא התערבות גנטית (הדרושה ליצירת צמח עמיד בפני מזיקים ותנאי הסביבה). לפיכך יש לזכור שהתווית 'כותנה אורגנית' לא מעידה על איכות, אלא רק על תנאי גידול.

כיצד מנקים חליפות ובגדי כותנה

באופן כללי הניקוי המומלץ ביותר לרוב בגדי הכותנה הוא שימוש במכונת כביסה. המקרה היחיד בו זה לא מומלץ, הוא כאשר מדובר בחליפות כותנה; לא בגלל הבד עצמו, אלא בגלל שחליפות כוללות גם רכיבים נוספים שעלולים להיפגם בשל הכביסה.

אם אינכם יודעים או בטוחים כיצד לכבס ולנקות את הבגד, פשוט הביטו בהנחיות הכתובות בתווית. כביסה בטמפרטורה חמה מדי עלולה להסיר את צבע הבגד, לכן מומלץ ללכת על הטמפרטורות הנמוכות יותר. כמו כן מומלץ לכבס בגדי כותנה יחד עם בגדים בצבעים בהירים יותר, כדי למנוע דהייה בצבע.

מעבר לכך מומלץ לא לכבס את הבגדים לאחר כל שימוש, וכמו כן מומלץ לא לייבש אותם יותר מדי לאחר הכביסה (כמו במייבש כביסה, למשל). תלייה על חבל וייבוש באוויר הפתוח הם המומלצים ביותר עבור בגדי כותנה. אם בכל זאת צריך לייבש באמצעות מכונה, אז מומלץ לבצע ייבוש חלקי ואחר לתלות לייבוש באוויר. חולצות מכופתרות לחליפות מומלץ שלא לייבש בכלל במכונה, אלא אך ורק בתלייה.

איך מנקים חליפות ושומרים על איכותן >

כתבות דומות מהבלוג

צווארון חולצה: היסטוריה, סוגים ותפקוד

כשמדברים על לבוש מעט יותר מהודר, בדרך כלל מדברים על חולצות מכופתרות או אחרות המגיעות עם צווארון. אבל האם אי פעם חשבתם לרגע מדוע בכלל יש חולצות המגיעות עם צווארון? ולמה צווארון נחשב כאלמנט שמעניק מגע קצת יותר יוקרתי לבגד? מקורו ההיסטורי של צווארון החולצה מקורו של צווארון החולצה…

איך להיראות יותר סקסי ומושך במינימום מאמץ (לפי המדע)

כל אחד מאיתנו שונה מהאחר, אבל מחקרים הראו שיש כמה כללי אצבע שיכולים לעזור לנו להיראות יותר סקסיים ואטרקטיביים בעיני אחרים (אפילו אם אנחנו לא ממש כאלה). הנה מה שיש למדע להגיד על אטרקטיביות חיצונית. טיפ 1 – חוק השליש וצורת הפנים אנתרופולוגים הבחינו שיש הבדלי העדפה בין צורות…

איך מתאימים חולצה לגוף ב-10 דקות

לכולנו יצא להיות במצב הזה לפחות פעם אחת – קנינו חולצה במידה שלנו (אונליין או בחנות), אבל בפועל היא לא בדיוק יושבת עלינו נכון. השרוולים רחבים מדי; החולצה ארוכה או רחבה מדי; ועוד כהנה אפשרויות של חוסר התאמה. למרבה המזל ניתן להתאים כל חולצה לגוף גם בכוחות עצמכם, בעשר…

חליפות חתן | חליפות גברים | נעליים לגברים | חליפות חתן 2022 | הבלוג | צרו קשר
יוסי בן נון | דרך מנחם בגין 12 תל אביב | משלוחים עד הדלת | עניבה וחגורה חינם | חניה חופשית בגדוד העברי 3
קידום אתר - עמית אדלר