052-3272210

צווארון חולצה: היסטוריה, סוגים ותפקוד

כשמדברים על לבוש מעט יותר מהודר, בדרך כלל מדברים על חולצות מכופתרות או אחרות המגיעות עם צווארון.

אבל האם אי פעם חשבתם לרגע מדוע בכלל יש חולצות המגיעות עם צווארון? ולמה צווארון נחשב כאלמנט שמעניק מגע קצת יותר יוקרתי לבגד?

מקורו ההיסטורי של צווארון החולצה

מקורו של צווארון החולצה הוא ככל הנראה באירופה של תקופת ימי הביניים. באותם ימים חיילים ואבירים נאלצו ללבוש שריון מתכת לצורך הגנה. השריון מורכב ממספר חלקים המולבשים על אזורי הגוף השונים – קסדה מיועדת לראש, שרשרת מתכת צפופה לאזור החזה וכן הלאה.

אך גם הקסדה ושריון הקשקשים לא הספיקו כדי להגן על הצוואר, שהוא אחד האזורים החשופים יותר לכלי הנשק של אותם ימים (כידונים, חרבות, חצים ועוד). לצורך הגנה על אזור הצוואר, לשריון יש חלק ייעודי נפרד הנקרא באנגלית Gorget – צווארון משוריין. ראוי לציין שגם כיום בצבא ארצות הברית, חיילי המרינס לובשים צווארון משוריין העשוי מחומרים מתקדמים וקלים יותר.

הבעיה עם הצווארון המשוריין של ימי הביניים שהוא היה לא נוח, ולמעשה ממש הקשה על החייל לתפקד. הוא נצמד לעור הצוואר, יצר תחושת מחנק ואף גרם לגירויים שונים בעור. כדי למנוע את כל זה – נלבשו צווארוני בד מתחת לצווארון המשוריין ויצאו מעט החוצה, כמו תפרחת עלים סביב הצוואר.

צווארון משוריין ממתכת ומתחתיו צווארון בד

עד מהרה צווארונים אלו החלו להיות נפוצים בקרב תושבי אירופה, ולא רק אצל אבירים וחיילים. הצווארון עצמו הפך להיות סמל סטטוס של אותם ימים. הצווארון הדקיק של האבירים עבר אבולוציה והתפתח לצווארוני בד עבים וגדולים, בדיוק כפי שכולם מכירים מהתקופה השייקספירית באנגליה. לא רק שהם מושכים את תשומת הלב והופכים אתכם למסמר החדר, הם גם ממסגרים את הפנים בצורה אסתטית.

עד המאה ה-17 או ה-18 הצווארון החל לאבד את מעמדו האופנתי, והחל לצבור יותר משמעות כאלמנט פונקציונלי. אחד השינויים המשמעותיים היה בתחילת המאה ה-19 בארצות הברית: מישהי הציעה להפריד לחלוטין את הצווארון מהחולצה (וגם את החפתים מהחליפה), כדי שניתן יהיה לכבס אותם בנפרד ליצירת מראה מהודר, בלי הצורך לכבס את כל החולצה מדי יום.

לצורך כך נוצר צווארון חולצה כאלמנט נפרד העשוי מצלוליט; אחד מסוגי הפלסטיק הראשונים בתרבות המודרנית. בצורה כזו גם אנשים בעלי אמצעים כספיים פחותים, יכלו להרשות לעצמם להתהדר בצווארוני חולצה לבנים ומרשימים – בלי לשבור חסכונות, כמו שאומרים בימינו.

צווארון צלוליט נפרד מהמאה ה-19

צווארון בצבע לבן העיד על לובשו כעל אדם בעל כוח וממון, ומכאן בדיוק מגיעים גם הביטויים הידועים של צווארון לבן וצווארון כחול. ביטויים אלו נגזרים הלכה למעשה מהבגדים אותם לבשו מעמדות שונים בארצות הברית – פועלים לבשו חולצות צווארון זולות בצבע כחול; אנשי המעמד הגבוה לבשו צווארונים לבנים, מעומלנים ונוקשים.

מלחמות העולם הראשונה והשנייה הובילו לירידה בשימוש בצווארונים הנוקשים מהצלוליט, ובצווארונים באופן כללי. אומנם הם לא נעלמו לחלוטין וניתן לרכוש עד היום חולצות צווארון; אבל במקביל נוצרו גם בגדים פשוטים יותר, עם צווארוני בד רכים ועגולים כגון מדים צבאיים מודרניים (בניגוד לשריון האבירים של ימי הביניים), חולצות טי וכן הלאה.

סוגים של צווארוני חולצה

צווארון הוא חלק ספציפי של חולצה, חליפה, שמלה ועוד – הנמצא סביב הצוואר וממסגר אותו. כדי ליצור צווארון יש להוסיף חתיכת בד נוספת על גבי פריט הלבוש. אומנם זה אותו סוג של בד בדיוק, אבל מכיוון שבגדים מיוצרים מחלקים שונים הנתפרים אחד לשני – כך גם הצווארון.

רבים מאיתנו לא מודעים לכך, אבל יש למעשה אינספור סוגים של צווארונים. כל צווארון מציית ל-4 פרמטרים שונים, שאם נשחק בהם ביחד או בנפרד – נוכל ליצור סוגים שונים של צווארון.

פרמטר 1 – מרווח העניבה (Tie Space)

מרווח עניבה


פרמטר 2 – גובה הצווארון (Collar Height)

גובה הצווארון


פרמטר 3 – מפתח הצווארון (Collar Spread)

מפתח הצווארון


פרמטר 4 – אורך הצווארון (Collar Point Length)

אורך הצווארון

פרמטר 2 ופרמטר 4 הם החשובים ביותר, מכיוון שכל שינוי בהם יוצר צווארון בסגנון אחר לגמרי מהשני. כמובן שאם מוסיפים לכך שינויים גם בפרמטרים האחרים, ניתן להגיע לאינספור ואריאציות. ההמלצה הגורפת היא לבחור בצווארון בגודל בינוני, במקום אפשרויות צרות או רחבות מדי.


מתוך כך מוכתבים הסוגים השונים של צווארונים (כאשר החולצה מכופתרת עד הסוף):

צווארון מחודד – הנפוץ ביותר כיום; מומלץ עם עניבה. הזווית בין שולי הצווארון היא 50 עד 70 מעלות.

צווארון רחב – מעט יותר פתוח וגמיש; מומלץ בלי עניבה. הזווית בין שולי הצווארון היא 70 עד 140 מעלות.

צווארון רחב מאוד – הזווית בין שולי הצווארון גדולה מאוד, ומאפשרת לשוליים להתפרש לשני הצדדים. מתאים לקשרי עניבה רחבים מסוג וינדזור.

צווארון מכופתר – דומה בעיקר לצווארון המחודד, רק שבכל אחד משולי הצווארון יש כפתור בודד.

צווארון ממוסמר – כאשר שני שולי הצווארון מחוברים ביניהם במוט מתכת זעיר עם שתי בליטות בצדדים. מיועד להחזיק את הצווארון כמה שיותר סוגר; סגנון נדיר מאוד בימינו.

צווארון כנף – סוג ותיק וקשיח יותר של צווארון, עם זווית כל כך רחבה בין השוליים עד שהשוליים לא מגיעים מתחת לסגירת הצווארון. מיועד בעיקר ללבישה עם פפיון.

יש עוד כמה וכמה סוגים של צווארונים, כגון צווארון עם שוליים עגולים; צווארון עם חיבור בד מתחת לעניבה ולא מעליה; צווארונים סגורים בסגנון סיני וכן הלאה. מעבר לכך בל נשכח את סוגי הצווארונים הנוספים שיש לנו כיום, כגון חולצות גולף, חולצות פולו ועוד – והרי לכם המעבר בין הצווארון מימי הביניים לצווארון של העידן המודרני.

מדריך צווארוני חליפה >

כתבות דומות מהבלוג

אופנה בת קיימא: חליפות גברים טבעוניות מחומרים ידידותיים לסביבה

בשנים האחרונות יש התמקדות גוברת באופנה בת קיימא שלא פוגעת בסביבה, וחליפות גברים אינן יוצאות דופן. ככל שהמודעות לנושאים סביבתיים גוברת, אנשים חובבי אופנה מחפשים חלופות ידידותיות לסביבה גם בתחום זה. אודות הופעתם ויתרונותיהם של חומרים ברי קיימא באופנת החליפות לגבר. הצורך באופנה בת קיימא לתעשיית האופנה השפעה משמעותית…

חליפת 2 חלקים או 3 חלקים? מה הבדלים ומתי לובשים

מה ההבדל בין חליפה של שני חלקים וחליפה של שלושה חלקים? מהם האלמנטים המרכיבים את סוגי החליפות השונים, וכיצד לובשים אותן באופן מסורתי? חליפה 2 חלקים: הסגנון הקלאסי והנפוץ ביותר חליפת שני חלקים כוללת מקטורן (ז’קט) ומכנסיים. הז’קט מתאפיין בדרך כלל בעיצוב בטנה בודדת (Single breast) או כפולה (Double…

איך לשדר ביטחון עצמי ולהיות בטוח בעצמך [גם אם אתה לא]

שחקן הפוטבול האמריקאי בו ג’קסון היה אחד הספורטאים הנערצים והמובילים בסוף שנות ה-80; אבל למרבה הפלא – זה לא תמיד היה כך. מה גרם לו להשתנות ולהפוך לאדם מלא ביטחון עצמי? אפקט האלטר אגו בראשית הקריירה שלו כספורטאי מקצועי, בו ג’קסון היה מאוד רגשן ולא יכל לשלוט בכעסיו. הדבר…

חליפות חתן | חליפות גברים | נעליים לגברים | חליפות חתן 2022 | הבלוג | צרו קשר
יוסי בן נון | דרך מנחם בגין 12 תל אביב | משלוחים עד הדלת | עניבה וחגורה חינם | חניה חופשית בגדוד העברי 3
קידום אתר - עמית אדלר