052-3272210

שיער דליל או התקרחות? 5 תספורות שיסתירו את הבעיה

גברים רבים בטווח רחב של גילאים סובלים בימינו משיער דליל, בדרך כלל כתוצאה של התקרחות גברית (אלופציה אנדרוגנית). זו הסיבה לאובדן שיער ב-95% מהמקרים, כאשר אפשרויות הטיפול נעות החל משינוי התסרוקת וכלה בטיפול תרופתי ובהשתלת שיער.

על ראשינו יש בדרך כלל כ-100,000 שערות בממוצע, כאשר באופן טבעי נושרות מהקרקפת בין 100 ל-150 שערות ביום. כל חריגה מהכמות הזו מעידה על בעיית התקרחות, בעיקר בשל רקע גנטי או פעילות הורמונלית.

עד סביבות גיל 50, בערך 85% מהגברים יחוו סוג מסוים של דילול או התקרחות. כדי לאבחן את דרגת החומרה של ההתקרחות, משתמשים בתרשים הנקרא "סולם המילטון נורווד" (Hamilton Norwood Scale), לפי סדר הספרות הרומיות – מאחד עד שבע. אצל נשים משתמשים בתרשים אחר הנקרא "סולם לודוויג".

התקרחות גברית טיפוסית נובעת בשל ייצור של הורמון בשם דיהידרוטסטוסטרון (DHT) – חומר שמקורו בהורמון הגברי טסטוסטרון. אצל גברים הסובלים מהתקרחות, יש רמות גבוהות של DHT שלמעשה מדכא צמיחת שיער. מעבר לטיפולים תרופתיים כגון פרופסיה או מינוקסידיל, ולמעט טיפולים קוסמטיים כגון השתלת שיער או אפילו שימוש בפאה – ניתן להסתיר את ההתקרחות גם באמצעות עיצוב השיער.

רק בגלל שאתה סובל מהידלדלות בשיער, ממש לא אומר שאתה חייב להיצמד לפתרונות התרופתיים או האחרים (כגון השתלה או שימוש בפאה). בעזרת התספורת הנכונה אפשר להיראות ולהרגיש נהדר – ולא משנה מה דרגת החומרה של ההתקרחות.

5 סוגי התספורות שנציע כאן מתאימים לכל דרגות ההתקרחות בסולם המילטון נורווד. אם תתאימו את התספורת הנכונה לשלב ההתקרחות בו אתם נמצאים – תוכלו ליהנות מעיצוב שיער שיחמיא לכם וישפר את הביטחון העצמי שלכם. כך תעשו זאת.

עד דרגה 3 בסולם ההתקרחות

אם אתם מתחת לדרגה 3 או שהגעתם לדרגה 3 – משמע שאתם סובלים מאיבוד שיער מתון. הטיפ העיקרי להסתרת התקרחות בדרגה 3 או פחות, היא להוסיף נפח וטקסטורה לשיער הקיים. ככל שיש יותר נפח, כך השיער נראה מלא יותר גם אם למעשה אין זה כך. לצורך כך אפשר להשתמש בג'ל או חימר לשיער, כל עוד הם מתאימים לעור ולגוון השיער שלכם.

אם אינכם אוהבים לשים חומרים בשיער, השתמשו במייבש שיער עד שנפחו יגדל. ראשית יבשו עודפי לחות בשיער באמצעות מגבת; לאחר מכן "סרקו" את השיער כלפי מעלה עם אצבעותיכם תוך כדי שאתם משתמשים במייבש שיער בדרגת חום בינונית. לבסוף חזרו על הפעולה עם כף ידכם בדרגת חום גבוהה, תוך כדי שאתם "מרגישים" את הנפח שנוצר בשיער.

אפשרות נוספת היא לפנות למעצב שיער ולבקש תספורת בהתאם למצבכם. אם אתם סובלים מדלילות בחלק העליון, מומלץ למשוך את השיער כלפי מעלה בתסרוקת פומפדור קצרה ולא מלאה (Pompadour הוא בלורית שיער בחלק הקדמי העליון של הראש).

אם יש לכם נסיגת שיער, בקשו לעשות תספורת אנדרקאט שתכסה על הבעיה (Undercut הוא עיצוב שבו החלק העליון של השיער נשאר מלא, אבל הצדדים מקוצצים – סוג של תספורת מארינס). הצדדים הקצרים בתספורת אנדרקאט יקנו לשאר השיער מראה ארוך ומלא יותר. לאחר מכן מומלץ להשתמש בחומרים שמחזיקים את השיער במקומו, ומכסים על אזורים דלילים או נסוגים.

תספורת המשלבת בלורית שיער מקדימה ואנדרקאט בצדדים
תספורת המשלבת בלורית שיער מקדימה ואנדרקאט בצדדים (תמונה: pixabay)

דרגה 4 בסולם ההתקרחות

גם אם אתם בטווח של עד דרגה 4 עדיין יש לכם כמות נכבדת של שיער, בעיקר בחלק העליון של הקרקפת. כדי שתוכלו ליהנות ממנו כל עוד הוא שם, מומלץ ללכת על תספורת דומה לאנדרקאט, בה עיקר השיער נמצא בחזית ואז הולך ומתקצר ככל שהולכים אחורה.

גם פה, הצדדים הקצרים יותר נותנים דגש על יתרת השיער – שנראית בעלת נפח גדול יותר ומכסה על דלילות ונסיגה. לעיתים גם שיער קצוץ ומהודק יותר בסגנון ג'יימס בונד של דניאל קרייג, יוכל להתאים למצבים של עד דרגה 4.

חלופות נוספות הן תספורת מהודקת של שביל בצד, בה החלק המרכזי שעל ראש הקרקפת "נשען" על החלקים הצדדיים לקבלת מראה רשמי. תספורת שביל בצד שתהיה פחות מהודקת וקצת יותר מפוזרת בחלק העליון, תיתן לכם מראה יותר צעיר ושובב.

דרגה 5 בסולם ההתקרחות

כאן כבר מדובר בדילול משמעותי יותר של שיער, והפתרון כבר לא נסוב סביב הענקת נפח – אלא בדיוק להפך. בדרגה חמש נרצה לשטח את השיער בשכבות, וזאת כדי "להתפיח" את זקיקי השיער המדולדלים.

התספורת הכי טובה למצב זה הוא למשוך את השיער לאחור. אומנם זו לא בדיוק הצהרת האופנה האחרונה, אבל היא אפקטיבית בכל הנוגע לשיער דליל. משיכת השיער לאחור עובדת עבור כל סוגי השיער, בכל אורך ובכל מצב של דילול עד דרגה 5 (כולל).

התספורת הבאה בתור היא בסגנון יוליוס קיסר, שככל הנראה היה מודע מאוד לשיערו הנסוג – והתאים עבורו סגנון עיצובי שנשמר עד ימינו. תסרוקת זו מאופיינת בשיער קצר שמסורק קדימה, כלפי הפנים (במקום אחורה).

שיער קצר נותן יותר נפח וטקסטורה, וסירוק השיער קדימה גם הוא מעניק עוד נפח ומסייע להסתרה ולכיסוי של אזורים דלילים. תסרוקת זו מתאימה לשיער ישר או מתולתל, ולקבלת מראה מודרני יותר ניתן לשלב אותה גם עם אנדרקאט קצוץ או קצר בצדדים.

דרגה 6 בסולם ההתקרחות

בדרגה מספר שש אתם כבר נמצאים בשלבים מתקדמים ומאוחרים יותר של איבוד השיער. נסיגת השיער מאזור הרקות מתרחשת בקצב מואץ, ועל הקרקפת נשאר מעט מאוד שיער מדולל שגורם לקרחת של ממש. בשלב זה מומלץ להסיר כמה שיותר שיער מהראש – זאת באמצעות תספורת גלאח, כפי שהיא נקראת בשפת העם.

באמצעות מכונת תספורת הנמצאת על השלב הנמוך ביותר, מסירים את כל השיער ומשאירים רק שיער קצוץ שלא מתרומם מעל פני השטח, אלא יוצר כיפה אחידה של שיער על הראש. יש לוודא שהשיער בכל אזורי הראש יקוצץ לאותו אורך, כדי שהחלקים המקריחים לא יבלטו החוצה. מי שרוצה יכול להשתמש גם בסכין גילוח כדי להעיף חלקים מיותרים של שיער מכל מיני אזורים בעייתיים.

דרגה 7 בסולם ההתקרחות

כאן מדובר בשלבים הסופיים בהחלט של תהליך ההתקרחות, כאשר רוב או כל השיער בחלק העליון נעלם – ונשאר רק בצדדי הראש ובחלקו האחורי. גם פה עדיין אפשר להשתמש בתספורת גלאח כדי למסגר את הפנים ואת הראש, אבל לא תמיד זה יעבוד לכם.

הפתרון הטוב ביותר במצב כזה הוא לאמץ את היותכם קרחים ופשוט לגלח את כל הראש. גילוח מלא של הראש באמצעות סכין כבר מזמן הפך לנורמה חברתית מקובלת, עוד משנות ה-90 של המאה ה-20. פתרון זה נותן לכם מראה נהדר ובטוח, ומאפשר לכם לקחת בעלות על היותכם קרחים.

טיפ נוסף לכל שלבי ההתקרחותגדלו זקן מלא. זה יכול בהחלט לתרום למראה הכללי שלכם, לחיזוק הביטחון העצמי וכן להסטת המיקוד בשיער הראש. אם אתם מגלחים את ראשכם, זקן יהווה מסר חזק פי כמה וכמה. בהצלחה!

כתבות דומות מהבלוג

מדריך קוד לבוש לגבר: רשמי, עסקי, יומיומי

כאשר אנו שומעים את הביטוי "קוד לבוש", סביר להניח שנשייך אותו לחוקים במקום העבודה. למרות שזה בדרך כלל המצב, בדרגות שונות של הקפדה, קוד לבוש יכול להיות רלוונטי גם במצבים ובאירועים חברתיים. כשמדובר בחתונה, למשל, קוד הלבוש עשוי להיות שורת טקסט קצרה המודפסת על גבי ההזמנה. עם זאת צריך…

איך מייצרים, תופרים ומכינים חליפה בעבודת יד (כמו פעם)

במבט ראשון, חליפה מורכבת משני חלקים – מקטורן ומכנסיים. עם זאת, שני החלקים הללו מורכבים מארבעה סוגי בדים שונים: כותנה, משי, מוהר (אנגורה) וצמר. ארבעת הבדים האלה נחתכים ל-38 חלקים נפרדים – ותהליך המדידה, העיצוב והחיבור של החלקים האלה דורש לא פחות מ-228 צעדים. ניכר כי דרושה מומחיות ויד…

עשר חליפות הגברים היקרות ביותר בעולם

אופנה יוקרתית יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של אפשרויות. כשזה נוגע לאופנת גברים, פריטי הלבוש היקרים ביותר הם בדרך כלל חליפות מעוצבות שנתפרות על ידי מעצבי עילית. מה הופך חליפה מסוימת ליקרה יותר בהשוואה לאחרות? בדים יקרים ו/או נדירים, עיצוב ביד אומן, תפירה איכותית שאין לה תחליף וכמובן…


חליפות חתן | חליפות גברים | נעליים לגברים | הבלוג | צרו קשר
יוסי בן נון | דרך מנחם בגין 12 תל אביב | משלוחים עד הדלת | עניבה וחגורה חינם | חניה חופשית בגדוד העברי 3
קידום אתר - עמית אדלר