052-3272210

טבעות לגבר: על איזו אצבע עונדים טבעת והמשמעויות

כמו הרבה נושאים אחרים, גם ענידת טבעות אצל גברים היא עניין תרבותי. יש תרבויות בהן נהוג שהגבר עונד בדרך כלל טבעת אחת בלבד (טבעת הנישואים), ויש תרבויות בהן תראו גברים עם טבעת (אחת לפחות) על כל אצבע.

מצד אחד טבעות הן חפץ כל כך קטן ולכאורה בעל חשיבות מועטה; אבל מצד שני הן מפעילות אצלנו מגוון רחב של תחושות והרגשות. לכל אחד ואחת יש דעה על טבעות (במיוחד כשזה נוגע לטבעות בגברים), ונראה שהנושא הזה מעורר הרבה דיון סביבו.

כל טבעת, ולא משנה ממה היא עשויה ואיך היא נראית – תשלח מסר כלשהו. לא משנה אם מדובר בטבעות הנפוצות ביותר (אירוסין או נישואין), או בטבעת של בוגרי קולג' פרטי בלונדון, שרק כמה אלפי אנשים מכירים. כאן המקום לציין שמבחינה היסטורית, טבעות שימשו להעביר מסר של כוח וממון, וזה בהחלט יכול להיות רלוונטי גם בימינו.

מדריך טבעות לגבר
Photo by Joshua Oliver @ pexels

מה מסמלת כל אצבע

לסמליות הקשורה בטבעות יש היסטוריה ארוכה יחסית, בעיקר בתרבויות המזרח אבל גם בתרבויות המערב. אין צורך להסביר יותר מדי, שאם אדם יכול להרשות לעצמו לענוד טבעות ממתכות יוקרתיות כגון זהב, כסף או פלטינה – הדבר מעיד על מעמדו ומצבו הכלכלי.

בצורה כזו אפשר להפגין סטטוס חברתי, בדיוק כפי שמי שנוהג בפורשה מפגין את מעמדו. כמו כן חשוב לוודא שגודל הטבעת יהיה פרופורציונלי לגודל האצבע ולגודל כף היד באופן כללי. טבעת קטנה תתאים יותר ליד קטנה; טבעת גדולה תתאים ליד גדולה.

אבל מעבר לסטטוס החברתי והכלכלי, יש סמליות מסוימת גם בבחירת האצבע שעליה עונדים את הטבעת.

טבעת על האגודל

האגודל מעיד על האופי. בעידן המודרני, ענידת טבעת על האגודל משדרת מסר של צעקנות והתבלטות (שאפילו הזרת לא יכולה להתחרות בו). גם מבחינה היסטורית מדובר באצבע המעידה על כוח וממון, ולכן בדרך כלל היא תשמש אנשים שרוצים לבלוט.

טבעת על האצבע המורה

כבר מראשית ההיסטוריה האצבע המורה מקושרת לכוכב צדק (יופיטר – מלך האלים), ומשמשת בעיקר לענידת טבעות המעידות על כוח ומעמד חברתי-כלכלי. לעיתים מדובר בטבעות מלוכה או אצולה שעברו מאב לבן; לעיתים על טבעות המשייכות את העונד לקבוצת אנשים מסוימת. זו גם הסיבה לכך שהאצבע המורה כמעט לא משמשת לענידת טבעות אירוסין או נישואין – מכיוון שהיא מעידה על כוח ועוצמה.

טבעת על האמה

האצבע האמצעית ביותר בכף היד מזוהה עם איזון (האמצעית בין חמשת האצבעות), וקשורה לכוכב הלכת שבתאי. כוכב לכת זה קשור למתכות, ומכאן ברור מדוע האמה משמשת כאצבע עיקרית לענידת טבעות, בעיקר ממתכת. לעיתים ענידת טבעת על האמה גונבת את תשומת הלב, קצת בדומה לזרת.

טבעת על הקמיצה

לרוב אצבע זו נחשבת לאצבע הייעודית של טבעות הנישואים והאירוסין, והיא מקושרת לרומנטיקה ולירח. האם ביד ימין או ביד שמאל? התשובה לשאלה הזו היא תלויית תרבות, ולעיתים קרובות גם תלויית האופי האישי של העונד. לדוגמה, בתרבויות מסוימות נהוג לענוד את טבעת הנישואין על יד שמאל (למשל אמריקה הצפונית והדרומית). בתרבויות אחרות נהוג לענוד את טבעת הנישואין על יד ימין (מדינות מזרח אירופה).

טבעת על הזרת

הזרת היא האצבע הקטנה ביותר ביד וכן הרחוקה ביותר מהאגודל, והיא מקושרת לכוכב חמה (האל מרקורי) ולאינטליגנציה. טבעת על הזרת מקבלת כמה משמעויות בו זמנית – הראשונה היא שהטבעת היא ככל הנראה אביזר אומנותי ולא יותר מזה (למשל, לא טבעת נישואין). המשמעות השנייה היא רצון לבלוט ולתפוס תשומת לב, וזה בדיוק מה שטבעת על הזרת עושה.

חומרים וצורות

ככל שהחומרים והצורות בטבעת יקרים ומורכבים יותר, כך הם משדרים מסר חזק יותר. טבעת זהב גדולה עם אבן ספיר כחולה במרכז, תשדר הרבה יותר נוכחות לעומת טבעת נישואין עגולה ופשוטה מכסף, ללא שום תוספות. קחו זאת מראש בחשבון כאשר אתם בוחרים איזו טבעת תענדו על איזו אצבע.

כתבות דומות מהבלוג

מידות נעליים: איך נוצר ההבדל בין בריטניה, ארה"ב ואירופה

מידות נעליים מיוצגות באמצעות מספרים, אך בכל אזור בעולם המספרים הללו שונים. מדוע זה כך ומאיפה מגיע השוני בשיטות למדידת נעליים? ואיך מודדים בישראל? בדומה לצורות מדידה רבות הנהוגות בעולם, גם מדידת נעליים מתבססת על שיטות היסטוריות עתיקות. מכיוון שכל אזור בעולם עשה זאת באמצעות שיטת מדידה שונה, נוצרו…

מדריך יחס הזהב: איך להתלבש לפי הגובה שלך

מה זה באמת אומר בפועל להתלבש לפי הגובה? האם גברים נמוכים ייראו טוב בבגדים רחבים? האם גברים גבוהים או גדולים לא יכולים להתלבש במשהו צמוד? הנוסחה ללבוש מותאם-גובה קיימת כבר מאז 2,500 לפני הספירה. השתמשו בה לבניית הפירמידות במצרים, וגם לבניית הפרתנון באתונה ב-500 לפני הספירה. כבר ניחשתם במה…

אופנה בת קיימא: חליפות גברים טבעוניות מחומרים ידידותיים לסביבה

בשנים האחרונות יש התמקדות גוברת באופנה בת קיימא שלא פוגעת בסביבה, וחליפות גברים אינן יוצאות דופן. ככל שהמודעות לנושאים סביבתיים גוברת, אנשים חובבי אופנה מחפשים חלופות ידידותיות לסביבה גם בתחום זה. אודות הופעתם ויתרונותיהם של חומרים ברי קיימא באופנת החליפות לגבר. הצורך באופנה בת קיימא לתעשיית האופנה השפעה משמעותית…


חליפות חתן | חליפות גברים | נעליים לגברים | הבלוג | צרו קשר
יוסי בן נון | דרך מנחם בגין 12 תל אביב | משלוחים עד הדלת | עניבה וחגורה חינם | חניה חופשית בגדוד העברי 3
קידום אתר - עמית אדלר