072-3949770

מקטורן, ג'קט או בלייזר? מדריך למתחילים

בחנויות לאופנת גברים תמצאו לעיתים קרובות שרוב החליפות נמכרות כבלייזרים; אך רק בגלל שגם להם יש צווארון וכפתורים – לא הופך אותם לכאלה.

זה קורה גם באתרי קניות אונליין, כגון איביי, למשל; שם אין קטגוריות נפרדות לבלייזרים ולג'קטים, והכול מסווג תחת קטגוריית חליפות. בהקשר זה נציין שגם ג'קטים לנשים נמכרים לעיתים קרובות תחת השם בלייזרים.

למרות זאת, יש הבדלים מהותיים בין שלושת הסוגים הללו של ג'קטים.


מקטורן (Suit Jacket)

מקטורן הוא חלק אחד של חליפה, שכל חלקיה נוצרו מאותו סוג של בד. אם ג'קט כלשהו מגיע כחלק מחליפה הכוללת גם מכנסיים (חליפת שני חלקים) או מכנסיים ואפודה / וסט (חליפת שלושת חלקים) – אז בהגדרתו הוא מקטורן.

יש לציין שרק בגלל שמקטורן מסוים מגיע כחלק מחליפה, לא אומר שחייבים ללבוש אותו אך ורק עם הפריטים המקוריים שאיתם הוא מגיע. למעשה, בגישה האיטלקית הנקראת "ספצאטו" (Spezzato) נהוג לשלב בין ג'קט מסוג אחד ומכנסיים / וסט מסוג אחר. השילובים הללו אכן מטשטשים לעיתים את ההבדלים בין סוגי הג'קטים השונים.

ומה אם הג'קט לא הגיע יחד עם חליפה? כיצד נוכל לדעת שהוא מהווה חלק מחליפה כלשהי? ראשית, מקטורן של חליפה הוא בגד רשמי יותר במראהו מאשר ג'קט או בלייזר. רשמיות זו באה לידי ביטוי בהיעדר טקסטורה ודגמים על גבי הבד (כמו שאומרים אצלנו: בד חלק), וכן בעובדה שמקטורנים הם מוצר יותר מחויט מאשר ג'קטים אחרים. הבד החלק מחזיר יותר אור ונראה קצת יותר זוהר בהשוואה לבד במרקם גס.

רוב הג'קטים המגיעים כחלק מחליפה עשויים מכותנה איכותית בצבעים סולידיים, כגון אפור פחם, שחור, חום וכחול כהה. יש כמה טקסטורות בודדות שניתן להשתמש בהן במקטורן, ועדיין להשאיר אותו בצורתו הרשמית (כגון קווים ופסים דקים ועדינים), אבל לא מעבר לכך. נקודה נוספת לזיהוי ג'קט של חליפה הוא הריפוד הפנימי, בעיקר באזור הכתפיים וכן לעיתים קרובות גם בבטנת הג'קט הפנימית.

אומנם אמרנו בהתחלה שניתן ללבוש ג'קט מחויט של חליפה גם עם סוגי מכנסיים שונים, אבל אם מדובר במקטורן רשמי מאוד – הוא עלול להיראות מהודר מדי לעומת המכנס הפשוט יותר שנמצא מתחתיו. נקודה למחשבה.


ג'קט (Sports Coat)

לעומת מקטורן המגיע כחלק מחליפה שלמה, ג'קט הוא כמעט ההפך המוחלט: הוא מיוצר ביחידות בודדות ולעולם לא כחלק מחליפות שלמות; שזירת הבד שלו היא באיכות נמוכה יותר בהשוואה לחליפה רגילה; ובנוסף ניתן ללבוש אותו עם כל סוג אחר של בגד ללא חשש.

בעוד שמקטורן של חליפה מגיע במרקם בד חלק ואחיד יותר ובצבעים סולידיים, ג'קטים יכולים להגיע במנעד רחב יותר של צבעים וטקסטורות, וכן באיכות בד גסה יותר בהשוואה. בנוסף ג'קט יהיה פחות מחויט, ללא ריפוד בכתפיים וללא תמיכה בבטנה הפנימית כפי שקיימת במקטורן.

אם נשתמש במושגים יותר אירופאיים בתחום הזה – אפשר לומר שמקטורן מיועד לשימוש בעיר ואילו ג'קט מיועד לשימוש בכפר. מקטורן מיועד לאירועים רשמיים, וג'קט מיועד לשימוש יותר יומיומי.


בלייזר (Blazer)

למרות שהמילה הזו משמשת לתיאור רחב היקף של כל סוגי הג'קטים, בלייזר הוא סוג מסוים מאוד של ג'קט. למעשה – בלייזר הוא שילוב כלשהו של מקטורן וג'קט, והוא סוג הג'קט היחיד מבין השלושה שמחויב במספר קריטריונים מאוד ספציפיים:

1. צבעים חלקים ובולטים מכל הסוגים האפשריים – החל משחור וכחול כהה הסולידיים יותר, וכלה באדום, ירוק, צהוב וכן שילובי פסים רחבים במספר צבעים. המילה Blaze משמעה "בוער" או "מתלקח", והיא מתארת בדיוק את הצבעים הצעקניים יותר הרלוונטיים לבלייזרים.

2. חוסר בדוגמאות למעט קווים דקים לאורך השוליים או פסים בלבד על כל שטח הבגד (כל דגם אחר יגרום לכך שהג'קט לא ייחשב בלייזר).

3. הכפתורים בדרך כלל יהיו אנטיתזה לצבע החליפה, כגון כפתורי זהב, נחושת או פנינה (לפעמים עם דגם חרוט עליהם).


שילובים מודרניים

בימינו המודרניים הגבולות בין הסוגים השונים של ג'טים מיטשטשים והולכים. תוכלו למצוא מקטורנים של חליפות ללא ריפוד בכתפיים, בלייזרים עם ריפוד, ג'קטים עם בדים במרקם עדין יותר וכן הלאה.

עין מקצועית תמיד תדע להבדיל בין הסוגים השונים, כך שאם נחוץ לכם ג'קט מסוג מאוד מסוים – כדאי להתייעץ.

כתבות דומות מהבלוג

אל תעשו את זה! 10 טעויות שגברים עושים עם חליפות

חליפה היא סוג מיוחד יחסית של פריט לבוש, במיוחד כאשר מדובר בישראל בה נהוג ללבוש חליפה רק באירועים מיוחדים (כגון חתונות). בנוסף, העובדה שחליפה דורשת התאמות מסוימות הופכת אותה לפריט לבוש מעט יותר בעייתי בהשוואה לחולצות פשוטות או מכנס רגיל. התוצאה – רובנו עושה לא מעט טעויות בכל הנוגע…

עשרה טיפים לשמירה על סגנון וטיפוח באקלים חם

ישראל כמעט תמיד הייתה מדינה חמה, ובעשרים השנים האחרונות זה רק מתעצם והולך (יחד עם שאר מדינות העולם). ככל שמזג האוויר העולמי מתחמם, כך ניאלץ להתאים את עצמנו יותר ויותר מבחינה סגנון הלבוש, הטיפוח וההיגיינה. הנה כמה טיפים שכדאי להכיר וליישם בימים החמים. טיפ 1 – השתמשו בסבון מתאים…

איך למנוע ריח רע בנעליים – מדריך לגבר

אומנם ישראל היא מדינה חמה לכל הדעות, אבל רוב הגברים כאן עדיין מסתובבים בנעליים סגורות (רוב הזמן). זה יכול להיות נעלי סניקרס קלילות או נעלי עור מהודרות, אבל כל עוד לא מדובר בסנדלים פתוחים – רוב הסיכויים שמתישהו הנעליים יתחילו להדיף ריחות לא נעימים. לפני שמתחילים לטפל בבעיה, רצוי…

חליפות חתן | חליפות גברים | נעליים לגברים | חליפות חתן 2021 | הבלוג | צרו קשר
יוסי בן נון | דרך מנחם בגין 12 תל אביב | משלוחים עד הדלת | עניבה וחגורה חינם | חניה חופשית בגדוד העברי 3
קידום אתר - עמית אדלר