072-3949770

וסט לחליפה או כפריט בפני עצמו? מדריך לגבר

למרות שבדרך כלל רוב הגברים לא נוהגים ללבוש וסט כחלק מהחליפה, אלא באירועים מיוחדים ממש – בשנים האחרונות צץ לו טרנד חדש בכל הנוגע לאפודה (Vest / Waistcoat): צעירים רבים מגיעים לאירועים כגון חתונות לבושים בחליפות 3 חלקים, ולעיתים גם ללא ג'קט כלל – כשהווסט משמש להם כיסוי עליון.

חליפת חתן שחורה עם וסט אפור ופפיון לבן
חליפת חתן שחורה עם וסט אפור ופפיון לבן

קצת היסטוריה

תפקידו ההיסטורי של הווסט הוא להוות שכבת אמצע בין החולצה למקטורן, ובכך להוסיף עוד מגע של יוקרה לחליפה. וסט הוא למעשה מיני ג'קט ללא שרוולים, והוא הופך כל חליפה רגילה (ג'קט ומכנס בלבד) לחליפת שלושה חלקים יוקרתית ואקסקלוסיבית.

איך וכיצד הפך הווסט לסממן של רשמיות יתרה? עד סביבות מלחמת העולם השנייה, חליפות בטנה כפולה (עם 2 שורות של כפתורים) נחשבו ליוקרתיות ורשמיות יותר. חליפות בטנה בודדת (עם שורה אחת בלבד של כפתורים) נחשבו לפחות רשמיות.

ככל הנראה יש לזה קשר לעובדה שחליפות בטנה כפולה מעניקות מראה סגור יותר בשל ריבוי הכפתורים, לעומת חליפות בטנה בודדת שכמעט תמיד נשארות פתוחות בצורה כלשהי ויוצרות צורת V מהצוואר כלפי מטה. כדי להפוך גם את החליפות הרגילות לרשמיות יותר, כלומר כאלה שדומות בצורתן החיצונית לחליפות בטנה כפולה – החלו להוסיף להן שכבת אמצע הנקראת "אפודה", וסט באנגלית.

האפודה מוסיפה עוד שכבת בד ותורמת למראה רכוס ורשמי יותר, גם בחליפות רגילות (במקום החליפות בעלות הרכיסה הכפולה, שרובן כבר חלף מהעולם). מעבר לכך שכבת הבד הנוספת מחממת יותר, מה שבהחלט מהווה פקטור חשוב במדינות בהן החורף קר (באירופה, לדוגמה).

וסט שחור ללא מקטורן
וסט שחור ללא מקטורן (מקור: pixabay.com)

הווסט בימינו

כיום אנחנו כבר לא מחויבים בקודי הלבוש של פעם, ואפילו חתן השמחה יכול לבחור להגיע לחתונתו עם חליפת חתן הכוללת חולצה, וסט ומכנס בלבד – בלי ג'קט. למרות זאת, הווסט מוסיף עוד אפשרויות משחק בתווך שבין החולצה למקטורן, בעיקר בכל הנוגע לצבעים ולטקסטורות. לדוגמה, גם אם יש לכם רק חליפה אחת בלבד בארון (או שתיים), אם תרכשו שניים או שלושה וסטים בצבעים נוספים – תוכלו ליצור עוד שילובים שונים בלי להתאמץ, במקום להיראות אותו דבר בכל פעם.

מצד שני, מי שרוצה לקבל מראה רשמי במיוחד בלי לרכוש חליפה בעלת בטנה כפולה – פשוט יכול להוסיף וסט בצבע החליפה. לדוגמה, חליפה שחורה עם וסט שחור בהחלט תיתן מראה אחיד ורשמי יותר, לעומת חליפה שחורה רגילה ללא וסט – בה החולצה מקבלת יותר שטח על פני הגוף.

אנשים שתחום עיסוקם דורש מראה רשמי, מכובד ומתוחכם – כגון עורכי דין, פוליטיקאים ואנשי תקשורת – יכולים בקלות להפוך כל חליפת גברים רגילה לרשמית שבעתיים, פשוט על ידי הוספת וסט באותו צבע (או בצבע על אותה סקאלה, פחות או יותר). גם וסט בצבע שונה לחלוטין עדיין מעניק מראה רשמי ומכובד הרבה יותר מחליפת שני חלקים. כזה הוא כוחו של הווסט ובכך טמונה איכותו.

איך מודדים ומתאימים וסט לגוף

בניגוד למדידת חליפה, הדורשת לקיחת מידות מכמה מקומות בגוף (חזה, אורך יד, אורך רגל וכו') – וסט דורש רק מדידת אורך ומדידת רוחב (חזה), זאת מכיוון שאין לו שרוולים. בנוסף צריך להקפיד שחורי הזרועות באפודה יהיו רחבים מספיק כדי לאפשר תנועה נוחה של הידיים, בייחוד בהתחשב בכך שהווסט נלבש תמיד מעל שכבה אחת נוספת של בד ולעיתים גם שתיים. בנוסף חשוב לוודא שאורך הווסט חורג מקו המותניים, כדי שלא ייווצר מצב בו העניבה או החולצה יבצבצו מלמטה.

נקודה חשובה נוספת – בראייה המסורתית לא נהוג ללבוש וסט יחד עם חגורה. מדוע? מכיוון שהחגורה יוצרת שכבה בולטת נוספת סביב המותניים, וגורמת לחלק התחתון של הווסט לבלוט החוצה בצורה לא מחמיאה. במקום חגורה מומלץ להשתמש בשלייקס (כתפות), או במתאימי מידה הנתפרים לתוך המכנס ומאפשרים להצר או להרחיב את המכנסיים במשיכה הצידה. למרות זאת, ממש לא חייבים להיצמד להנחיה הזו – בטח שלא בעידן המודרני.

אם אתם רוצים לקבל עוד אפקט של רשמיות, גם הווסט עצמו (כמו המקטורן בחליפה) יכול להגיע במספר פורמטים שונים. לדוגמה וסט בעל בטנה כפולה (דאבל ברסט) ייראה רשמי יותר מווסט בעל בטנה בודדת (סינגל ברסט); וסט בעל צווארון מובנה (מחודד, עגול או שטוח) ייראה רשמי יותר מווסט ללא צווארון כלל.

רוצים עוד טיפים שיגרמו לכל העיניים להתמקד בכם? צרו קשר עם המומחים שלנו >

כתבות דומות מהבלוג

צווארון חולצה: היסטוריה, סוגים ותפקוד

כשמדברים על לבוש מעט יותר מהודר, בדרך כלל מדברים על חולצות מכופתרות או אחרות המגיעות עם צווארון. אבל האם אי פעם חשבתם לרגע מדוע בכלל יש חולצות המגיעות עם צווארון? ולמה צווארון נחשב כאלמנט שמעניק מגע קצת יותר יוקרתי לבגד? מקורו ההיסטורי של צווארון החולצה מקורו של צווארון החולצה…

איך להיראות יותר סקסי ומושך במינימום מאמץ (לפי המדע)

כל אחד מאיתנו שונה מהאחר, אבל מחקרים הראו שיש כמה כללי אצבע שיכולים לעזור לנו להיראות יותר סקסיים ואטרקטיביים בעיני אחרים (אפילו אם אנחנו לא ממש כאלה). הנה מה שיש למדע להגיד על אטרקטיביות חיצונית. טיפ 1 – חוק השליש וצורת הפנים אנתרופולוגים הבחינו שיש הבדלי העדפה בין צורות…

איך מתאימים חולצה לגוף ב-10 דקות

לכולנו יצא להיות במצב הזה לפחות פעם אחת – קנינו חולצה במידה שלנו (אונליין או בחנות), אבל בפועל היא לא בדיוק יושבת עלינו נכון. השרוולים רחבים מדי; החולצה ארוכה או רחבה מדי; ועוד כהנה אפשרויות של חוסר התאמה. למרבה המזל ניתן להתאים כל חולצה לגוף גם בכוחות עצמכם, בעשר…

חליפות חתן | חליפות גברים | נעליים לגברים | חליפות חתן 2022 | הבלוג | צרו קשר
יוסי בן נון | דרך מנחם בגין 12 תל אביב | משלוחים עד הדלת | עניבה וחגורה חינם | חניה חופשית בגדוד העברי 3
קידום אתר - עמית אדלר